Elnökválasztás: A TikTok képviselői az Európai Parlamentben határozottan visszautasították azt a vádakat, miszerint a platform kedvezményezett volna bizonyos felhasználókat.
Brüsszel, december 3./Agerpres/ - A TikTok képviselői keddi meghallgatásuk során az Európai Parlamentben határozottan cáfolták, hogy a romániai elnökválasztás első fordulója előtt előnyben részesítették volna Călin Georgescu független jelölthez kapcsolódó tartalmakat a közösségi média platformon.
Az EFE spanyol hírügynökség tudósítása alapján az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottságának meghallgatásán a vállalat képviselői hangsúlyozták, hogy a platform minden elnökjelöltet – legyen szó pártok által támogatott vagy független jelöltekről – egyenlő bánásmódban részesített. Mindegyik jelöltre azonos korlátozások vonatkoztak, ami a tisztességes verseny szellemében történt.
A TikTok hitelességért és átláthatóságért felelős igazgatója, Brie Pegum szerint az elmúlt hónapokban a politikai tartalmaik miatt letiltott felhasználók közül csak egy támogatta Georgescut, és ennek is sokkal kevesebb követője volt, mint a más jelöltek támogatóinak. "Fáradhatatlanul dolgoztunk a félretájékoztatás elkerülésén" - szögezte le.
Azt is elmondta, hogy a TikTok több mint 66.000 hamis romániai fiókot, hozzávetőlegesen hétmillió hamis kedvelést, mintegy 10 millió hamis követőt és ezer álprofilt távolított el.
A TikTok közpolitikai és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója, Caroline Greer kifejtette, hogy a platform a romániai választások során is a választási folyamatokra vonatkozó közösségi alapelveit alkalmazta, és a választásokat megelőző hónapokban tárgyalt több romániai hatóság - köztük a választási hatóság - és több politikai párt képviselőivel. Hozzátette azt is, hogy a TikToknál több mint hatezer tartalommoderátor foglalkozik az uniós országok nyelvein közölt tartalmakkal, közülük 95-en a román nyelvű tartalmakat moderálják.
A felhasználóknak szánt tartalmak megjelenítésére használt algoritmus 'reagál a felhasználói tevékenység jelzéseire', így előnyben részesíti azokat a tartalmakat, amelyeknél az egyes felhasználók elidőznek - magyarázta a TikTok képviselője.
Az EFE által közzétett információk alapján a TikTok képviselőinek válaszai nem nyerték el az európai parlamenti képviselők bizalmát. Ennek következtében a szakbizottság fontolóra veszi, hogy újabb írásbeli kérdésekkel keresse meg a céget.
A digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós rendelet (DSA) idén február 17-én lépett hatályba, és szigorú szabályokat ír elő a különféle online platformok, köztük a közösségi oldalak számára az illegális és káros tartalmakkal szembeni fellépés hatékonyabbá tételére és az álhírterjesztés fékezésére.
Az elnökválasztás első fordulója után Románia kérte az Európai Bizottságtól, hogy indítson hivatalos vizsgálatot a TikTok platform ellen a uniós közösségimédia-szabályok alapján.
A Politico.eu által hivatkozott nyilatkozatukban a TikTok, amely a kínai ByteDance céghez tartozik, határozottan visszautasította azokat a vádakat, amelyek azt állítják, hogy a platform hatással volt a romániai választások kimenetelére. "Eddig nem találtunk olyan bizonyítékokat, amelyek alátámasztanák, hogy titkos befolyásolási műveletek történtek volna a platformunkon a romániai elnökválasztással kapcsolatban, és külföldi beavatkozásra vonatkozóan sincsenek bizonyítékaink" – hangsúlyozták a képviselők.
Rámutattak arra is, hogy több mint 150 olyan álprofilt távolítottak el, amelyek Călin Georgescu identitását használták, és további több mint 650-et, amelyek más jelöltek identitásával éltek vissza. "A romániai választásokkal kapcsolatos beszámolók pontatlanok és félrevezetőek" - jelentette ki a Politico.eu szerint a vállalat egyik szóvivője, Paolo Ganino. AGERPRES/(RO - szerző: Sorin POPESCU, szerkesztő: Gabriela IONESCU; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)