Egy megfizethető kínai innováció forradalmasítja a globális mesterséges intelligencia piacát.


Berobbant a DeepSeek diszkont modellje, mire a jóval költségesebb megoldásokat szállító nagy techcégek részvényei beszakadtak.

A világ számos pontján jelentős zuhanás tapasztalható a technológiai részvények piacán hétfőn, miután váratlanul megnőtt egy megfizethető kínai mesterséges intelligencia modell iránti kereslet – számolt be róla a Reuters.

A DeepSeek névre hallgató startup bemutatta legújabb innovációját: egy ingyenes mesterséges intelligencia asszisztenst. A cég állítása szerint ez az új rendszer lényegesen kedvezőbb chipköltségekkel és alacsonyabb adatfelhasználással operál, mint a piacvezető modellek. Ezzel a lépéssel a DeepSeek megkérdőjelezi azt a korábbi nézetet, miszerint a mesterséges intelligencia fejlesztések óriási anyagi forrásokat emésztenek fel, és hogy ennek következtében jelentős keresletnövekedésre van szükség az ellátási lánc minden szegmensében, a chipgyártástól kezdve az adatközpontok bővítéséig.

Az ingyenes modell hirtelen megjelenése világszerte komoly hullámokat vetett a hagyományos techóriások részvénypiacán. A Nasdaq határidős indexei több mint 3%-os csökkenést mutattak, míg az S&P 500 határidős jegyzései közel 2%-kal zuhantak. Az egyik vezető mesterséges intelligencia chipgyártó, az Nvidia részvényeinek értéke 8,4%-kal csökkent. A Microsoft részvényei 4%-os, a Meta Platforms 3,7%-os, míg az Alphabet 3,1%-os esést könyvelhetett el.

Az európai technológiai részvények összértéke jelentős, több mint 5%-os csökkenést mutatott, ami a legrosszabb napi teljesítményüknek számít az október óta eltelt időszakban. Az ASML, a chipgyártás élvonalában álló vállalat, 9,4%-kal csökkent az értékpapírja, míg a Siemens Energy, amely az AI infrastruktúrához szükséges hardverek egyik fő beszállítója, körülbelül 20%-os zuhanást könyvelhetett el a pénteki piaczáráskor elért, rekordmagas szintjéhez viszonyítva.

A Reuters több szakértőt is megkérdezett a fejleményekről. Jon Withaar portfóliómenedzser szerint korai még következtetéseket levonni, mert még nem ismertek a jelenség részletei, de ha tényleg megtörtént az áttörés az MI-modellek fejlesztésénél, és a modellek betanításának költsége a 100 millió dollár feletti összegről tényleg lezuhant erre az állítólagos 6 millió dollárosra, akkor az, bár a nagy cégeknek rövid távon negatív, az iparágnak hosszú távon valójában nagyon pozitív fejlemény lesz a termelékenység és a végfelhasználók szempontjából. Withaar szerint ez hideg zuhany lehet az ágazatnak, de anak erre már eléggé szüksége is volt.

Alexandr Wang, a Scale AI vezetője az X platformon megosztotta véleményét, miszerint a DeepSeek figyelmeztető jelet küldött az Egyesült Államok számára. Ennek ellenére az USA stratégiája nem fog átalakulni: sürgető szükség van arra, hogy a fejlődés üteme felgyorsuljon a versenytársakkal szemben, és a chipexportok ellenőrzését szigorúbban kell végezni, hogy a jövőben is megőrizzék piacvezető szerepüket.

Ben Barringer, a Quilter Cheviot techelemzője pedig úgy vélekedett, hogy a DeepSeek sikere tovább élezi az amerikai-kínai MI-háborút, főleg, miután Donald Trump bejelentette a Csillagkapu nevű, 500 milliárd dolláros mesterségesintelligencia-infrastruktúra fejlesztési program elindítását - melyet egyébként újdonsült szövetségese, Elon Musk ellenez. Barringer szerint a DeepSeek-siker erősen megkérdőjelezte, hogy mennyit kell költeni egy modell felépítésére, és hogy tényleg szükség van-e ilyen szintű tőkebefektetésekre az ágazatban.

Related posts