"Egy hosszú és kihívásokkal teli út legelső lépése" - több mint négy órán át folytattak megbeszéléseket az amerikai és az orosz külügyminiszterek Rijádban.


Három cél elérésében állapodott meg az amerikai és orosz tárgyalódelegáció Szaúd-Arábiában - derült ki Marco Rubio amerikai, és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozatából.

Rubio az AP-nek kifejtette,

A több mint négy órás rijádi megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Rubio hangsúlyozta, hogy nem terveznek előzetes tárgyalásokat a konfliktus lezárásáról. Kiemelte, hogy ezek olyan kérdések, amelyek komoly és bonyolult diplomáciai tárgyalásokat igényelnek, zárt ajtók mögött, hosszú időn át.

A konfliktus lezárásához elengedhetetlen, hogy a résztvevők mindegyike közös nevezőre jusson, és az eredmény mindenki számára elfogadható legyen.

Rubio véleménye szerint a legutóbbi találkozó célja az volt, hogy Trump és Putyin a múlt héten folytatott telefonbeszélgetésük nyomán megerősítsék a kommunikációs kapcsolatokat.

Rubio véleménye szerint Donald Trump határozott szándéka, hogy befejezze a háborút, és olyan békét kíván kialakítani, amely igazságos és fenntartható. Nem az a célja, hogy egy olyan megállapodást kössön, amely 2-3 év múlva újabb konfliktusokat szül. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig arról tájékoztatott, hogy a magas szintű munkacsoportok aktívan dolgoznak egy olyan megoldás kidolgozásán, amely a háború mielőbbi és tartós lezárását célozza meg.

Szergej Lavrov a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a felek közötti megállapodás értelmében mihamarabb sor kerül nagykövetek kinevezésére. Emellett hangsúlyozta, hogy a "diplomáciai missziók előtt álló akadályokat" el kívánják hárítani, ami magában foglalja a nagykövetségekre vonatkozó banki átutalások korlátozásának megszüntetését is. Lavrov kiemelte, hogy elindul az ukrajnai helyzet rendezésének folyamata: elsőként az Egyesült Államok nevezi ki saját képviselőjét, ezt követően pedig az orosz fél is lépéseket tesz.

Az orosz külügyminiszter szerint megállapodtak abban is, hogy az együttműködés teljes körű újraindításához megteremtik az együttműködés feltételeit, és azok területeit bővítik. Az amerikai külügyi szóvivő közleménye alapján mindezt "a háború sikeres lezárása után" kezdik megvizsgálni.

Lavrov szerint nagyon hasznos beszélgetés volt, ahol meghallgatták egymást.

Nem lehet pontosan megmondani, mikor kerül sor Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozójára. Jurij Usakov, az elnökhelyettes, a tárgyalásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy "valószínűtlen", hogy ez a megbeszélés a következő héten megtörténjen. Az amerikai delegáció viszont csak annyit árult el, hogy a két vezető várhatóan eszmecserét folytat majd.

Rubio véleménye szerint "senkit sem háttérbe szorítottak." Úgy véli, hogy ezek a tárgyalások számos kedvező eredményt hozhatnak az Egyesült Államok, Európa, Ukrajna és a globális közösség számára, de minden kezdetét a konfliktus lezárása jelenti.

A sajtótájékoztatón Lavrov nem volt hajlandó kommentálni Ukrajna részvételét a tárgyalásokon. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban közölte, nem fogad el semmilyen békemegállapodást Ukrajna részvétele nélkül. Lavrov a kérdést annyival zárja le, hogy ezt a témát Putyin egy interjúban már érintette.

Azóta a Kreml azt közölte, Putyin kész beszélni Zelenszkijjel, "ha szükséges."

Lavrov a találkozó során kiemelte, hogy a nyugati vezetők közül Donald Trump volt az első, aki kifejtette, hogy Joe Biden egyik legnagyobb tévedése Ukrajna NATO-ba való "bevonása" volt. Oroszország számára a NATO bővítése közvetlen fenyegetést jelentene, ahogyan azt Putyin is többször hangsúlyozta.

Lavrov véleménye szerint "a fegyveres erők bármilyen, más zászló alatti megjelenése nem változtat a helyzeten", és ezt a gyakorlatot elfogadhatatlannak tartja. Ugyanakkor az orosz fél nem zárkózik el attól a lehetőségtől, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, az utóbbi időszakban Ankarában folytatott tárgyalásokat Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. A megbeszélés után tartott közös sajtótájékoztatón Zelenszkij éles kritikát fogalmazott meg a rijádi összejövetellel kapcsolatban, amely során Ukrajna nélkül vitatták meg az ország sorsát.

Arról beszélt, Erdogannal részletesen megvitatták azokat a globális folyamatokat, amelyek a háború végéhez vezethetnek. Megvizsgáltak különböző kilátásokat, de alapvetően fontosnak tartja, hogy a háború befejezéséről szóló tárgyalás ne az érintettek háta mögött történjen.

A tartós béke eléréséhez elengedhetetlen, hogy elkerüljük a mulasztásokat és tévedéseket.

Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a tárgyalások során elengedhetetlen, hogy Amerika, Európa és Ukrajna egyaránt képviseltesse magát az asztalnál.

A sajtótájékoztatón Erdogan felajánlotta, hogy az Oroszország, Ukrajna és Amerika közti béketárgyalásoknak otthont adnak.

Erdogan hangsúlyozta, hogy véleménye szerint Ukrajna területi egysége és függetlensége "kérdőjelezhetetlen."

Az utóbbi időszakban az amerikai vezetés különböző, gyakran egymásnak ellentmondó véleményeket fogalmazott meg a háború befejezésével kapcsolatban. Kiemelték, hogy a 2014 előtti határok visszaállítása nem tűnik reális célkitűzésnek.

A múlt héten Donald Trump egy olyan javaslatot terjesztett elő, amely jogi szempontból Ukrajna gazdasági gyarmatosítását célozza meg. Zelenszkij a müncheni biztonságpolitikai fórumon kifejtette, hogy a jelenlegi amerikai nyilatkozatok legfőképpen Putyin érdekeit szolgálják. (BBC, Guardian, AP)

Related posts