A hazai akkugyárak vízfogyasztása egy félmilliós város vízfogyasztásával vetekszik.


Az akkumulátor-stratégiában jelenleg nem található átfogó országos irányelv a vízfogyasztás tekintetében. Ráadásul a különböző üzemek vízigényével kapcsolatban sincsenek pontos információk arról, hogy mennyi vízre van szükségük.

A jelenleg üzemelő és a tervezett akkumulátorgyárak vízigénye még mindig rejtély sokak számára, hiszen a már működő létesítmények kevesebb mint feléről van pontos információ. Azonban az elérhető adatok alapján kiderül, hogy ezek a gyárak naponta körülbelül 100 ezer köbméter vizet igényelnek, ami megegyezik a 475 ezer lakosú Pozsony napi vízfogyasztásával – olvasható az Átlátszó hírei között.

A lap összesen 39 akkumulátor-gyártó üzemet azonosított Magyarország területén. Ebből 21 esetében nem állnak rendelkezésre vízfogyasztásra vonatkozó adatok. A fennmaradó 18 üzemnél bár vannak ilyen információk, a szakaszosan kiadott engedélyek következtében ezek nem mindig tükrözik pontosan az adott gyár összes vízfogyasztását.

A lap összegyűjtötte az üzemek vízfogyasztására vonatkozó adatokat, és az eredmények meglehetősen figyelemre méltóak. Az Iváncsán található SK Innovation akkumulátorcella gyára naponta 5200-7000 köbméter víz felhasználásával működik, ami figyelemre méltó mennyiség. Ezen kívül Nyíregyházán a W-Scope újonnan épülő szeparátorfólia-gyárában a tervek szerint napi 5880 köbméter víz fogy el. Debrecenben pedig az Eco Pro Global, amely akkumulátorokhoz katódot gyárt, 2022 júliusában készült biztonsági jelentése alapján napi 3200 köbméter vízfogyasztással számol. Az adatok alapján jól látható, hogy a különböző gyártókapacitások jelentős vízigénye komoly környezeti kihívásokat is felvet.

A cikk arra világít rá, hogy a nem hozzáférhető vízfogyasztási adatok és az ezzel kapcsolatos ellentmondások mögött álló probléma az, hogy az akkumulátor-ipar környezeti hatásainak átfogó országos vizsgálata eddig még nem valósult meg. A Nemzeti Akkumulátor Iparági Stratégia nem tartalmaz egy országos szintű környezetvédelmi keretet, ami azt jelenti, hogy az akkumulátor-gyártó üzemek víz- és energiafogyasztására, valamint a szennyezés mértékére és hatásaira vonatkozóan nincs kidolgozott országos terv. Ezen kívül hiányzik az adatok összegzése a meglévő és a tervezett üzemek környezeti teljesítményéről is.

Related posts