Dömötör Csaba kifejtette véleményét az Európai Számvevőszék által közzétett NGO-finanszírozásról készült jelentéssel kapcsolatban.


Súlyos és durva megállapításokat tartalmaz az Európai Számvevőszék NGO-finanszírozásról szóló jelentésre.

Beszéljünk világosan és magyarul: azokról a baloldali aktivistacsoportokról van szó, amelyek hatalmas támogatásokat kapnak Brüsszelből. Ezek a csoportok politikai tevékenységet folytatnak, mindezt anélkül, hogy elszámoltathatók lennének vagy átláthatóságot biztosítanának. Az adófizetők pénzét használják fel, gyakran a közérdek ellenében.

A számok lenyűgözőek:

- A számvevőszéki jelentés szerint a szerződések összege meghaladta a 7 milliárd eurót a 2021-2023-as időszakban. Ez 2800 (!) milliárd forintnak felel meg. A nagyságrend azóta alighanem növekedett. Ráadásul a EP-s nagykoalíció tovább növelné az összegeket a USAID-források elapadása miatt.

- A jelentés szerint a kiadások 40 százaléka mindössze 30 aktivistacsoportnál landol (ez több mint ezermilliárd forintos összeget jelent).

- A legtöbb szervezet esetében az uniós pénz jelenti a fő finanszírozási forrást. Ami azt is jelenti, hogy nem a társadalom egyes csoportjait képviselik, hanem brüsszeli intézményeket, azon belül is egy ideológiai irányvonalat.

- A jelentés szerint lehetetlen megbízható információkat szerezni a nem kormányzati szervezetek által kapott uniós források összegéről. A hivatalos oldalon közzétett számok sok esetben nem felelnek meg a pénzügyi beszámolókban közzétett összegeknek. Ráadásul a Bizottság nem hozta nyilvánosságra, hogy a pénzelt szervezetek mely esetekben kapták feladatba, hogy a Bizottság érdekében lobbizzanak.

Nekünk is hasonló élményeink vannak. Az Európai Bizottsághoz benyújtott adatigényléseink első körére sajnos elutasító válaszokat kaptunk. A legmegdöbbentőbb érv, amivel találkoztunk, az volt, hogy mivel "nem egy konkrét szerződést kérünk, hanem csupán információt", ezért nem áll módjukban teljesíteni a kérésünket, így le is zárják az ügyet.

A történetnek természetesen nincs ezzel vége. Újabb adatigényléseket nyújtunk be, beadványt nyújtottunk be az európai ombudsmanhoz, és ha kell bíróságra is visszük az ügyet. Semmi mást nem kérünk, csak azt a szintű átláthatóságot, ami a magyar állami intézmények esetében a normál ügymenet (a magyar minisztériumok közzéteszik a szerződések listáját és összegét, ezért lehet róluk vitatkozni).

Ez nem csupán elvont politikai vita. Azért nem, mert olyan aktivistacsoportokat pénzelnek közel 3000 milliárddal, amelyek utána gyengítik a határvédelmet, gazdák ellen kampányolnak, ideológiai marhaságokat erőltetnek, demokratikusan megválasztott kormányokat perelnek. Véletlenül sem a választók megbízásából, viszont minden esetben az ő pénzükből.

Related posts