DELMAGYAR - Lakásvásárlásra készül a vármegyében? Íme, a legköltségesebb és legmegfizethetőbb települések!


Megérkezett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb Ingatlanadattára. A KSH új statisztikái alapján 2023-ban Csongrád-Csanád vármegyében a lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 461 ezer forintra rúgott. Érdemes megjegyezni, hogy az ingatlanárak Csongrád-Csanád területén jelentős eltéréseket mutatnak.

A szegedi árak után a vármegyében is szétnéztünk. Legolcsóbban Magyarcsanádon vehetünk ingatlant, itt átlagosan mindössze 37 ezer forintot kell fizetni egy négyzetméterért. A vármegye legdrágább települése Szeged, ahol ugyanez 583 ezer forintba kerül. A különbség több mint tízszeres. A legnagyobb vidéki városok közül nyolc év alatt Szegeden drágultak a leginkább az ingatlanárak: 166 ezer forintról 583 ezer forintra, ami 3,51-szeres drágulást jelent.

Szeged után izgalmas meglepetéseket tartogatnak az átlagos lakó alapterület alapján legdrágább vármegyei települések. Míg az olvasó joggal számítana arra, hogy Deszk, Sándorfalva, vagy a vármegye autópálya menti települései dominálják a listát, helyettük olyan helyszínekkel találkozunk, mint Mórahalom vagy Tiszasziget. Az Ingatlanbazár ingatlankereső portál adatai szerint a vármegye településein - különösen a kisebb településeken - a magasabb átlagárakat azok az ingatlanok képviselik, ahol a Kádár-kockák száma alacsony, és a magas energetikai besorolású, tágasabb lakások vannak túlsúlyban.

Ez a helyzet Tiszaszigeten például. Mórahalmon több egykori kereskedelmi ingatlan vagy panzió van az Ingatlanbazáron házként meghirdetve, ez emeli ki a négyzetméter árakat. Az ingatlanos portál arra is figyelmeztet, ma a modernebb házak meghirdetési ára jóval magasabb, mint a valós eladási ár lehet: a tulajdonosok a jövő évre beharangozott vásárlói forrásbőséget és saját profitéhségüket árazzák be a különbségbe. Emellett - teljes joggal - arányítanak a szerényebb házak a maguk ugyancsak magas hirdetési áraival.

A másik végleten, a Kádár-kockák világában a helyzet változatlan. Vannak még próbálkozások rá, hogy az energetikailag katasztrófa házakat "családi házként" hirdessék meg, de az Ingatlanbazár a kötelező energetikai besorolás bevezetése óta egyre ritkábban találkozik ezzel. Az Ingatlanbazár úgy véli, a 2025-ös év akkor mentené meg a vármegye így-úgy beárazott eladó ingatlanjainak tulajdonosait, ha valóban az ingatlanszektorban kötne ki a jövőre lejáró prémium államkötvények egy része (várhatóan országos szinten 1500 milliárd forint). Ekkor újra kezdődne az inflációs idők története: befektető vásárlók készpénzzel a zsebben kopogtatnának be az ablakon.

Related posts