Súlyos következményekkel zárult a nagyhatalom rakétaindítása: a fájdalmas eseményt megörökítő videó.
A JAXA hivatalos nyilatkozata alapján a Délnyugat-Japán területén elhelyezkedő Tanegashima Űrközpontban végrehajtott égésteszt során...
A rakéta második fokozatának motorja 49 másodperccel a gyújtás pillanatát követően felrobbant, ami tüzet gerjesztett a létesítmény területén.
Bár személyi sérülés nem történt, és a tüzet egy órán belül sikerült megfékezni, a robbanás jelentős károkat okozott a szigetország legnagyobb űrközpontjának infrastruktúrájában.
Takayuki Imoto, a JAXA Epsilon rakétaprojektjének irányítója egy friss sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a rakéta robbanásának hátterében álló okok jelenleg még nem tisztázottak.
Igazán sajnáljuk, hogy nem tudtuk teljesíteni mindenki elvárását. Azonban van egy pozitív oldala a dolognak: a probléma egy földi teszt során merült fel, mielőtt még [a rakétát] a levegőbe emeltük volna.
- nyilatkozta Imoto. Kiemelte, hogy az okok alapos feltárása és a szükséges lépések megtétele valószínűleg hosszabb időt, akár hónapokat is igényel majd.
Az Epsilon S rakéta a JAXA és a japán nehézgépgyártó óriás, az IHI együttműködésének gyümölcse, és a korábbi Epsilon rakétasorozat kisebb, szilárd hajtóanyagú verziójának új generációját jelenti. A bejelentés nyomán az IHI részvényei 7%-os visszaesést könyveltek el a tokiói tőzsdén, ami érzékeny reakciót váltott ki a piacon.
A keddi esemény csupán egy újabb példa a Japán űrprogram folytatódó kihívásaira és nehézségeire.
Tavaly júliusban az Epsilon S hajtómű tesztje sajnálatos módon egy robbanással zárult, amelyet a gyújtórendszerek hőkárosodása idézett elő. Ezt megelőzően, 2022-ben, egy korábbi generációs Epsilon rakéta indítása is kudarcot vallott, így a problémák sorozata továbbra is aggodalomra ad okot.
A JAXA nagyobb, H3-as rakétája is felemás eredményeket hozott az eddigi tesztjein. Első indítása tavaly sikertelen volt, idén azonban már három sikeres repülést is végrehajtott, japán műholdakat állítva pályára és nemzetközi megrendeléseket is szerezve.
A japán kormány határozottan elkötelezte magát a feltörekvő űrprogramok támogatása mellett, amely a nemzet űrkutatási ambícióinak kifejezésére szolgál. Yoshimasa Hayashi, a kabinet főtitkára egy friss sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a rakétafejlesztés kulcsfontosságú szerepet játszik Japán űrprogramjának függetlensége szempontjából.
Ahogy arra a New York Times cikkében rávilágít, a globális űriparra jelenleg hatalmas befolyással rendelkező vállalatok és űrügynökségek, többek között például a SpaceX, a Boeing, a Lockheed Martin és az orosz Roszkozmosz dominálják a műholdak hordozására alkalmas rakéták fejlesztését.
Japán folyamatos kudarcai visszavethetik az ázsiai ország megbízható, saját hordozórakéta kifejlesztésére irányuló törekvéseit.
A JAXA innovatív munkássága mellett a japán magánszektorban is izgalmas rakétatesztek zajlanak. Az IHI által támogatott Space One december 14-én készül a Kairos kisrakétájának második indítására, miután az első kísérlet márciusban nem bizonyult sikeresnek. A vállalat ambiciózus célja, hogy az első japán magánvállalkozásként állítson pályára műholdat a Föld körüli orbitális pályán.