A K&H legfrissebb felmérése alapján a fiatalok körében csökkent a munkahelyi stabilitás érzete.


A fiatal munkavállalók körében aggasztó tendencia figyelhető meg: 2025 első negyedévében mindössze 51 százalékuk érezte munkahelyét stabilnak, ami csökkenést jelez az előző év utolsó negyedéhez képest, és elmarad a K&H ifjúsági index hosszú távú átlagától. Továbbá, a fiatalok megbecsültsége is jelentős fejlődési lehetőségeket rejt magában, ahogyan a karrierlehetőségek terén is várhatóan kedvezőbb változásokra lenne szükség - derül ki a K&H legfrissebb sajtóközleményéből.

A fiatal dolgozók körében a munkahelyük stabilitásával kapcsolatos aggodalmak egyre inkább felerősödnek, ahogy azt a K&H ifjúsági index első negyedéves adatai is tükrözik. A fiatalok egyre inkább érzik, hogy a megbecsülés hiánya problémát jelent számukra, ami még inkább fokozza a bizonytalanság érzését a munka világában.

Visszaesés 51 százalékra

Az egyik legmeghatározóbb megállapítás, hogy a jelenlegi munkaviszonyban lévő fiatalok 51%-a érzi biztosnak a pozícióját. Ez a szám jelentős csökkenést mutat a tavalyi év utolsó negyedévében regisztrált 59%-os arányhoz képest, és elmarad a felmérések 2012 óta mért 56%-os hosszú távú átlagától is. Érdekes, hogy 2017 végén és 2020 elején a bizalom szintje meghaladta a 70%-ot, ugyanakkor előfordultak olyan periódusok is, amikor ez az arány 50% alá csökkent, például 2013-ban.

Mi az, ami valóban hiányzik az életünkből?

A munkahelyi stabilitás egy fontos tényező, de a felmérés célja az is, hogy feltérképezze, mennyire érzik a fiatalok magukat megbecsültnek a munkahelyi környezetükben. A friss adatok szerint itt rövid és hosszú távon is jelentős lehetőségek rejlenek a fejlődésre: az idei év első negyedévében mindössze 41 százalékuk tapasztalta, hogy értékelik a munkáját. A korábbi kutatási eredmények tükrében ez a szám sosem lépte át az 50 százalékot; az előző negyedévben 42, míg egy évvel ezelőtt 38 százalékos arányt mutattak az adatok. Ez alapján a jelenlegi helyzet lényegében stagnálást jelez.

A legfrissebb kutatás eredményei alapján a fiatal dolgozók körében 21 százaléknyian vallották, hogy egyáltalán nem érzik a megbecsülést, ami azt jelenti, hogy az ötödük eléggé pesszimistán szemléli ezt a témát. Ezen kívül 38 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy a helyzet átlagosnak tekinthető: bár nem tapasztalják a megbecsülést, negatív élményeik sincsenek.

A munkaerőpiac jelenlegi helyzetében az alkalmazottak megtartása alapvető jelentőségű kérdés. Sok vállalat számára a tartós növekedés egyik kulcsfontosságú eleme lehet a fluktuáció csökkentése, valamint a meglévő munkavállalók fejlődésének és elkötelezettségének támogatása. A fiatalok körében azonban egyre kevesebben optimisták e téren: egy friss felmérés szerint csupán 38 százalékuk lát lehetőséget a munkahelyi előrelépésre. Ez az arány a korábbi negyedévben még 43 százalék volt, míg 2024 elején 33 százalékra csökkent, ami negyedéves szinten romlást mutat, ugyanakkor éves összevetésben kedvezőbb tendenciát jelez. Az lenne ideális, ha a fiatalok körében a karrierlehetőségek iránti bizalom erősödne, és többen látnák magukat a ranglétrán való előrelépés lehetőségével.

Related posts