Ceber Roland, a kárpátaljai magyar politikai színtér ismert alakja, hangsúlyozza, hogy nem az ukrán James Bondként kívánja megélni a politikai pályafutását. Az interjú során kifejti, hogy célja a közösség érdekeinek képviselete és a helyi magyar identitás


Interjút adott az Átlátszónak a kémügy egyik szereplője. Ceber Roland tagadja, hogy az ukrán hírszerzésnek dolgozna. Az ukrajnai politikus szerint Budapest és Kijiv feszült viszonyának a kárpátaljai magyarok a kárvallottjai.

"Kopogtatok minden ajtón" - mondja Ceber Roland. Az úgynevezett ukrán kémügy egyik ismert szereplője tavaly tudta meg, hogy - a magyar kormány döntése miatt - nem utazhat be a schengeni övezetbe.

Nemrégiben többféle címzettnek is eljuttatta levelét, amelyben kifejti sérelmeit. Ceber úgy véli, hogy az ukránellenes kampány áldozata lett, amelyet a budapesti kormány folytat. Küzdelmében nemcsak nemzetközi, hanem magyarországi szereplők támogatására is számít, akiket nem nevezett meg.

Ceber kijelenti, hogy ukrajnai politikai szereplő, és határozottan visszautasítja, hogy bármilyen kapcsolatban állna a polgári vagy katonai hírszerzéssel, valamint a nemzetbiztonsági szolgálattal. Lobbistának sem tekinti magát, bár lehetséges, hogy a kérdés megfogalmazása miatt félreértés adódhatott.

Arra nem válaszolt Ceber, miért az ukrán-magyar tárgyalások előtt robbantották ki az ukránok a kémügyet. Hiszen akár várhattak volna néhány napot, ha valóban annyira fontos az ukrán-magyar kapcsolat.

Az ungvári Kárpátaljai Területi Tanács képviselője az államfő, Volodimir Zelenszkij pártjának frakciójában ül, ám a pártnak nem tagja. Gyakran van a fővárosban, tanácsadó a kijivi Radában (parlamentben), bejáratos a külügybe, dolgozott az ombudsmani hivatalban.

Több magyar politikussal is volt már alkalma találkozni, köztük fideszes képviselőkkel is. Azonban sok alkalmi ismerőse eltűnt a politikai színtérről, amint a budapesti kormány támadásai fokozódtak.

A magyar kormányzati szereplők és a kormányhoz lojális médiák egybehangzó véleménye szerint Ceber egy kém, aki az ukrán hírszerző szolgálat titkos ügynöke.

Kihívás nélkül nehéz nem észrevenni, hogy a kárpátaljai magyar politikus és közszereplő hírneve jelentősen megnőtt, miután Magyar Péter társaságában látogatást tett Kijevben.

A Tisza Párt vezetője a kijivi gyerekkórházba szállított támogatást, miután az orosz légicsapás súlyosan érintette az intézményt. Ceber a lapunknak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kijivi és budapesti kormányok közötti feszültség következményeit mindig a kárpátaljai magyar közösség szenvedi el.

Ceber Roland először osztotta meg részletes gondolatait egy több mint egy órás interjú keretében, amely az ellene indított kampány óta zajlik. Az Átlátszó számára adott beszélgetés során kifejtette, miért döntött a magyar állampolgárság iránti kérelem benyújtása mellett, még akkor is, amikor Ukrajnában ez tiltottnak számított. Emellett arról is beszélt, miért mondott le később erről az állampolgárságról.

A kérdéseket nem küldte el előre, a témákról nem beszéltünk előzetesen, és minden felvetett kérdésre készséggel válaszolt. Utólag sem kívánt változtatni az interjú tartalmán.

Related posts