Boczkó Gábor optimista várakozásokkal tekint a grúziai világbajnokságra, ahol legalább két-három érmet, köztük egy aranyat remél a csapatunktól.


A versenyzők és edzők intenzív finomhangolással és a technikai felkészülés csiszolásával töltik az időt a kedden kezdődő tbiliszi vívó-világbajnokság előtt. A szövetségi kapitány az InfoRádióban kifejtette, hogy a magyar csapat számára komoly kihívásokkal kell szembenézniük, hiszen a nemzetközi mezőny jelentős mértékben megerősödött. Emiatt minden mérkőzés rendkívül nehéznek ígérkezik, és a figyelem folyamatos fenntartása elengedhetetlen, mert egyetlen figyelmetlen pillanat is súlyos következményekkel járhat.

A júniusi genovai Európa-bajnokságot a magyar vívók egy kiváló teljesítménnyel zárták, hiszen három érmet – köztük egy aranyat, egy ezüstöt és három bronzot – hoztak haza. A szövetségi kapitány az olaszországi versenyt követően kifejezte elégedettségét a csapat teljesítményével kapcsolatban, különösen az új olimpiai ciklus első évében, mely során több kísérleti felállást is alkalmaztak. Ugyanakkor nem titkolta, hogy volt némi hiányérzete, főként a csapatversenyeket illetően. A jövő kedden kezdődő világbajnokságra néhány változtatás várható a keret összetételében. Férfi kardban Szatmári András és Gémesi Csanád szerepet cserél, míg a párbajtőr versenyben Nagy Dávid és Keszthelyi Zsombor is új pozícióban lépnek pástra. Genovában Szatmári és Nagy csapatban vívtak, míg Gémesi és Keszthelyi egyéniben indultak – Grúziában ez a felállás megfordul. A női tőr kategóriában Wolf Eszter mind egyéniben, mind csapatban képviseli hazánkat, míg Nekifor Erika csak egyéniben, és Lupkovics Dóra csupán a csapatban lép majd a vívószőnyegre.

Boczkó Gábor az InfoRádióban kifejtette, hogy a kerettagok az elmúlt hetek során rendkívül intenzív munkát végeztek, ami végül hozta is a gyümölcsét. A komoly fizikai megterhelés következtében sokan a felkészülés végére "meglehetősen nehézkesen és rozsdásan" mozgatták magukat. A szakember hangsúlyozta, hogy ez teljesen normális, hiszen a világbajnokságra való felkészülés során rengeteg erőfeszítést kell tenni ahhoz, hogy a versenyzők a legjobb formájukat tudják hozni. A vb-t megelőző héten már a formajavítás volt a fő fókusz, így az edzők napi egy vívótréningre korlátozták a foglalkozásokat, miközben csökkentették a fizikai edzések intenzitását.

Az utolsó napokban az a cél, hogy kialakuljon az "elvárt pengeéhség" a versenyzőkben, hogy amikor pástra állnak, megfelelő állapotban kezdjék el az asszóikat mind mentálisan, mind fizikailag. A szövetségi kapitány a grúziai vb végén az összképet fogja majd nézni, és az alapján értékeli, hogy elégedett volt-e a látottakkal. Abban bízik, hogy mindenki kihozza magából a maximumot. Felhívta a figyelmet, hogy sok befolyásoló tényező határozza meg, ki hogyan tud teljesíteni. Sok függ majd a sorsolástól, az adott versenyző, illetve az ellenfele napi formájától, a zsűri ítéleteitől.

Boczkó Gábor legalább két-három érmet vár a magyar versenyzőktől, köztük aranyérmet is.

Úgy gondolja, ez benne van a csapatban, de nem lesz könnyű dolguk a mieinknek, ugyanis nagyon megerősödött a nemzetközi mezőny.

A szakember kiemelte, hogy manapság már nem elegendő csupán az európai vívókra és csapataikra koncentrálni; az amerikai és ázsiai versenyzők is egyre nagyobb figyelmet érdemelnek. Az ázsiai kontinens különösen figyelemre méltó, hiszen Kína, Dél-Korea, Japán, Hongkong és Szingapúr révén több olyan nemzet is megjelent, amely komoly kihívást jelent a hagyományosan domináló országok számára. Az utóbbi években számos olyan nemzet versenyzői tűntek fel, akik korábban nem voltak jelentős tényezők a vívás világában, de most már borsot törnek a tradicionálisan erős vívók orra alá. A szövetségi kapitány hangsúlyozta, hogy...

Manapság egy világbajnokságon már egyetlen mérkőzés sem mondható könnyűnek, és a figyelem folyamatos fenntartása elengedhetetlen. Minden pillanatban ébernek kell lenni, mert egy apró figyelmetlenség is súlyos következményekkel járhat.

Hozzátette: a versenyprogram sem túl sportolóbarát, hiszen öt nap alatt négy versenyszámban kell bizonyítani, ami nem egyszerű feladat. Ugyanakkor nem akar panaszkodni, "az adott napon kell megmutatni, hogy ki a legjobb". Grúzia egy érdekes helyszín abból a szempontból, hogy a múltban nem egyszer előfordult, hogy megbetegedtek ott sportolók. Boczkó Gábor erre reflektálva azt mondta, nem ismeretlen számukra ez, hiszen korábban Egyiptomban is megkeserítette az életüket "Ramszesz átka", amikor az afrikai országban több magyar vívó is elkapott egy hasmenéses, hányásos vírust. Volt olyan versenyzőjük, akit "alig tudtak összepakolni, hogy fel tudjon állni a pástra".

A szövetségi kapitány bizakodva tekint a grúziai verseny elé, remélve, hogy elkerülik a magyar csapatot a potenciális veszélyek, és minden résztvevő egészségben mérettetheti meg magát. A Magyar Szövetség gondoskodott arról, hogy olyan szálláshelyet biztosítson, ahol minden szükséges feltétel adott a zavartalan felkészüléshez. Boczkó Gábor emlékeztetett arra, hogy 2017-ben Tbiliszi volt az Európa-bajnokság házigazdája, és akkor a rendezvény egy olyan csarnokban zajlott, ahol nem volt légkondicionálás, és a program is gyakran csúszott. Inkább az ilyen kényelmetlenségektől tart, mint a fertőző betegségektől.

A genovai Eb-n sem volt könnyű a résztvevők élete, hiszen az első két napon nagyon meleg volt, és 30 fokban vívóruhában vívni nagyon embert próbáló dolog. A versenyzők reggel kezdik el a szereplésüket, és akik bejutnak a döntőbe, egészen estig vívnak. Boczkó Gábor reméli, hogy a nemzetközi szövetség és a szervezőbizottság jobban odafigyel majd az ideális versenykörülmények biztosítására, mert sokszor ez is nagymértékben befolyásolhatja, ki hogyan teljesít.

Related posts