Az utolsó hat hónap során a CNA 15 alkalommal kért intézkedéseket a jelentős online platformoktól az illegális tartalmak eltávolítása érdekében.


Bukarest, február 21./Agerpres/ - Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) pénteken bejelentette, hogy az utóbbi fél év során 15 figyelmeztetést intézett az óriásplatformokhoz, amelyek célja az illegális tartalmak eltávolítása volt.

A CNA hivatalos nyilatkozata alapján a figyelmeztetéseket a YouTube, a Facebook és a TikTok platformjai kapták. Érdemes megjegyezni, hogy a törlésre került tartalmak összesen több mint 25 millió megtekintést vonzottak.

Valentin-Alexandru Jucan alelnök nyilatkozata szerint a CNA a digitális szolgáltatásokról szóló uniós rendelet (DSA) és a 2024/50-es törvény keretein belül tette közzé a figyelmeztetéseket.

Jogellenes tartalomnak minősülnek azok az audiovizuális anyagok, amelyek közvetlenül sértik a helyi vagy európai jogszabályokat, és potenciális veszélyt jelentenek a közrendre, a nemzetbiztonságra vagy a polgári jogok épségére. Ide tartozik például a terrorizmus propagálása, az erőszakra való felbujtás, a gyűlöletbeszéd terjesztése, valamint a diszkriminációra való ösztönzés. Emellett súlyos problémát jelenthet a közbiztonságra nézve a félretájékoztatás, illetve a kiskorúak kizsákmányolása is – hangzott el a magyarázat.

A tájékoztatás alapján megállapítható, hogy a CNA jogosult arra, hogy bármely platformról, beleértve a közösségi média oldalakat (mint például Facebook, Instagram, TikTok, X) és videómegosztó szolgáltatásokat (például YouTube vagy Vimeo), kérje a jogellenes tartalmak eltávolítását.

A CNA szerint az óriásplatformok reakcióideje változó, de rendszerint 24 órán belül reagálnak a felszólításra. Ha nem távolítják el a kifogásolt tartalmat, a CNA jelenti a helyzetet az országos távközlési hatóságnak (ANCOM). Ha a platform továbbra sem tesz eleget a felszólításnak, az ANCOM tájékoztatja a helyzetről az Európai Bizottságot, illetve a platform székhelye szerinti tagállamnak az online szolgáltatások koordinálásáért felelős szervét - magyarázták az eljárást.

Az Európai Bizottság hatáskörébe tartozik az óriásplatformok szankcionálása, amely a Digitális Szolgáltatási Törvény (DSA) előírásainak súlyos és ismételt megszegése esetén akár a globális bevételeik 6%-át is elérő bírságot vonhat maga után - olvasható a CNA közleményében. AGERPRES/(RO - szerző: Daniel POPESCU; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)

Related posts