Az élelmiszerárak emelkedése jelentős mértékben hozzájárult az inflációs ráták növekedéséhez.


Az infláció megugrását az élelmiszerárak okozták, és az ok a mezőgazdasági terméshozamokban, nem pedig a gyümölcs- és zöldségárak szezonális emelkedésében keresendő - mondta Velimir Lukić, a belgrádi Gazdaságtudományi Kar professzora a Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva.

A júniusi infláció áttörte a tervezett keretet, 4,6 százalékos szintre ugrott, az élelmiszerárak pedig a fogyasztói kosár mintegy 28 százalékát teszik ki. A legmagasabb a gyümölcsök ára, mely több mint 30 százalékkal, míg a zöldségek ára 11 százalékkal nőtt.

"A szakértők szerint a májusi hónapban az áraknak jellemzően emelkedniük kellene, míg júniusban és júliusban a tendencia csökkenés irányába mutat. Jelenleg azonban ez a várt folyamat nem valósult meg" - fogalmazott a professzor.

Májushoz képest júniusban nagy, 0,9 százalékos havi áremelkedést jegyeztek, ami aggodalomra adhat okot. Az energiahordozók szállítási költségei 1,2 százalékot csökkentek.

"Jelenleg az olaj ára körülbelül 70 dollárnál jár, ami egy elfogadható összegnek tűnik, viszont úgy érzékelem, hogy ez az ár nem elégíti ki az olajtermelők és az energiaszektor egyéb szereplőinek igényeit" - nyilatkozta Lukić.

A júniusi infláció kiemelkedően magas volt, különösen Szerbiában, ahol az ország gazdasági helyzete szempontjából jelentős hatásokat gyakorolt.

"Románia 5,7%-kal, míg Észtország 5,2%-kal előzi meg hazánkat. Mi Magyarország és Szlovákia szintjén, 4,6%-os inflációval rendelkezünk. Ha alaposan megvizsgáljuk az inflációt kiváltó okokat ezekben az országokban, azt láthatjuk, hogy azok nagyrészt hasonlítanak a mi helyzetünkre" - fejtette ki a közgazdász.

A Szerbiai Nemzeti Bank prognózisa alapján a második félévben az infláció szintje körülbelül három százalékra emelkedhet. Lukić véleménye szerint a kedvezőtlen mezőgazdasági termés befolyásolhatja ezt a mutatót, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az NBS-nek nem lenne célszerű reagálnia a mezőgazdasági szezon alakulására.

Jelen pillanatban nincs indokolt szükség a banki kamatlábak növelésére.

"A bankrendszerünkben jelenleg nem észlelünk megnövekedett hitelkockázatot, és a finanszírozási források áraiban sem tapasztalunk jelentős eltéréseket" - nyilatkozta a professzor.

Az IMF hét százalékos áramdíj-emelést sürget, miközben az útdíjak már emelkedtek. Lukić véleménye szerint szükség van árkorrekciókra, amelyeket egyensúlyban kell tartani az ország inflációs rátájával és a vállalatok eltérő beruházási terveivel.

"A professzor szerint, ha egy vállalat, mint például a Szerb Villanygazdaság, nagyobb mértékben kíván beruházni, különösen a megújuló energiaforrások fejlesztésében, akkor elkerülhetetlen, hogy az áremelkedések tükröződjenek a beruházások során. Az utak és útdíjak kapcsán is tapasztalható, hogy új infrastruktúra létesül, ami azt jelenti, hogy e projekteket valahogyan finanszírozni kell."

Fedezd fel az év legjobb ajánlatát: Te nyugodtabb lehetsz, mi pedig még kiválóbbá válunk!

A visszajelzések szerint három fő tényező váltja ki a látogatók frusztrációját a honlapunkon:

Az ugráló hirdetések,

* az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,

A mellégépelések különleges és sokszor szórakoztató aspektusai a gépelésnek, amelyek gyakran váratlan és humoros eredményekhez vezetnek. Ezek a véletlen hibák nemcsak hogy színesítik a szöveget, hanem néha egészen új jelentéseket is adhatnak neki. Az ilyen apró elírások gyakran megnehezítik a kommunikációt, de egyben esélyt adnak arra is, hogy a gépelés ne csupán rutinszerű feladat legyen, hanem kreatív játékossággal is párosuljon.

A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács - a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva - évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.

Segítsük egymást! Mindössze napi húsz dinárért (0,17 euró) előfizethetsz a Szabad Magyar Szóra. Ezzel nemcsak a zavaró felugró reklámoktól mentesülsz, hanem hozzáférhetsz a Plusz rovatunkban megjelenő exkluzív cikkekhez is. Támogatásoddal hozzájárulsz ahhoz, hogy a Szabad Magyar Szó továbbra is a legolvasottabb vajdasági magyar online platform legyen, és hogy még több aktuális helyi témáról számolhassunk be!

U. i. Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!

Related posts