Az atomenergia önálló alkalmazása nem elegendő ahhoz, hogy megoldja a klímaváltozás problémáját - hívják fel a figyelmet a szakértők.

Szlovákiának sürgősen fel kell készülnie arra, hogy az elkövetkező években az áramfogyasztása drasztikusan emelkedni fog. Ezt a növekvő igényt pedig megújuló energiaforrások nélkül nem tudja kielégíteni, még az újonnan épülő atomerőmű sem lesz elegendő erre a feladatra.
A Szlovák Szövetség a Fenntartható Energiáért (SAPI) egy keddi sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet a helyzetre, amelyen a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Prognosztikai Intézetének képviselői is részt vettek. Ján Karaba, a SAPI ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az áprilisban frissített Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKP) célkitűzései nem tükrözik a szükséges ambíciót, és jelentősen elmaradnak az uniós klímasemlegességi elvárásoktól.
Nem elég, hogy a kormány több mint kilenc hónapos késéssel hagyta jóvá a tervet, de az ebben kitűzött célok az új, "zöld" energiaforrások és az energiatakarékosság terén is alacsonyabbak, mint amit az Európai Unió jogszabályai előírnak
- hívta fel a figyelmet Karaba. A szövetség szerint Szlovákia így biztosan nem lesz képes teljesíteni az évszázad közepére az EU szén-dioxid-semlegességre és a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklésére vonatkozó követelményeit.
Ez is árulkodó arról, hogy míg Szlovákiának a vállalt kötelezettségek értelmében 2030-ra az energiafogyasztásának 35%-át megújuló energiaforrásokból (OZE) kellene biztosítania, a gazdasági minisztérium által az Európai Bizottság számára benyújtott klímaterv javaslat csupán 25%-os arányt céloz meg.
"Amennyiben nem szüntetik meg a megújuló energiaforrások kiépítését akadályozó tényezőket, Szlovákia nem fogja elérni a kívánt zöldenergia-szintet, és 2030 után kénytelen lesz külföldről importálni áramot" - figyelmeztetett Karaba. Hozzátette: a jelenlegi szabályozás miatt a vállalatok számára már most is jobban megéri külföldről importálni áramot, mint megújuló energiát vásárolni egy hazai beruházótól az utóbbit sújtó magas hálózati díjak miatt.
A Szlovák Tudományos Akadémia szakértőinek elemzése szerint a közeljövőben komoly problémák adódhatnak a termelési kapacitás és a fogyasztás összhangjában. Az elkövetkező években ugyanis várhatóan jelentős mértékben megnő az áramfogyasztás Szlovákiában, amihez hozzájárul az ipari technológiák villamosítása, a háztartások elektromos fűtési rendszerekre való áttérése, a hőszivattyúk elterjedése, valamint az elektromobilitás dinamikus fejlődése.
Már 2035-re, azaz csupán tíz év múlva, a fogyasztás várhatóan megközelíti a 40 terawattórát, ami körülbelül egyharmaddal haladja meg a jelenlegi szintet. Ebben a folyamatban a megújuló energiaforrások játszhatják a legfontosabb szerepet a növekvő igények kielégítésében.
- mondta Martina Repíková, a Szlovák Tudományos Akadémia Prognosztikai Intézetének szakértője.