Az Aranyháromszög csodái - KÉPEKKEL | ma7.sk Fedezd fel az Aranyháromszög varázslatos ékköveit, amelyek lenyűgöző tájakkal és gazdag kulturális örökséggel várnak! A csodás képek segítségével barangolj végig ezen a különleges régión, és ismerd meg a helyi


Első lépésként azonnal motorkerékpárt bérelni akarok, hiszen az idő kíméletlen úr, és csak így tudom felfedezni a hegyek között élő akhákat, a hosszúnyakú karenokat, a hmongokat és a többi, általában a szomszédos országokból menekült színes közösség falvait. Természetesen a város látnivalóival indítom a kalandomat.

Este hét, nyolc és kilenc órakor egy lenyűgöző fény- és hangjáték kel életre Thaiföld legszebb óratornyán, varázslatos atmoszférát teremtve, amely még emlékezetesebbé teszi a látványt.

A bambuszerdőben egy villámcsapás után sokáig romokban hevert egy templom. Már feledésbe merült, amikor 1434-ben a romok alatt rátaláltak a Smaragd Buddhára. A legenda szerint az ie. 43-ban Pataliputrában készült szobor már korábban is sok országot bejárt és midig palládiumként tekintettek rá. India, Srí Lanka, Kambodzsa, Burma után végül ide, a Lanna királyságba került a szobor, ám ezután is hosszú utat járt be, míg a mai helyére, a bangkoki Wat Phra Keoba került.

A Wat Rong Khun, más néven a Fehér Templom, Csiang Rai városától néhány kilométerre délre, a főút mentén bújik meg. Amikor először ránézek, azonnal észak gyöngyszemének keresztelem elmémből. A templom vakító fehérsége a falakba épített milliónyi tükördarab által válik még lenyűgözőbbé, mintha egy festő álma kelne életre, aki építészeti formába öntötte elképzeléseit. Csalermcsai Koszitpipat, a templom megálmodója, valószínűleg nem is sejtette, hogy alkotása ennyi embert vonz majd, és hogy ez a csillogó, varázslatos hely sokunknak, akik konzervatívabb nézőpontból közelítjük meg a világot, nem feltétlenül tűnik szentélynek.

Amikor Koszitpipat megálmodta művészi vízióját, ezt mondta: "Elindultam, hogy az életemet adjam." Festményei révén hatalmas vagyont halmozott fel, hiszen olyan tekintélyes megrendelői voltak, mint a thai királyi család. Az eredeti Wat Rong Khun, a 20. század elejére, sajnos nagyon leromlott állapotba került, így a város nemzeti művésze elhatározta, hogy saját forrásaiból felépít egy új, ragyogó templomot. Eddig már több mint 2,5 millió eurót fektetett az építkezésbe, amely várhatóan 2070 környékén ér véget. A komplexum kilenc különböző épületből fog állni: az uboszoton (fő imaterem) mellett egy ereklyecsarnok, meditációs központ, művészeti galéria, valamint a szerzetesek lakóhelyei is helyet kapnak benne. A templom környezetében számos gyönyörű építmény található. Azt viszont még én sem gondoltam volna, hogy egy illemhely is lehet egy aranyból készült palota...

A templom előtti tó partján kinnarák szobrai (madártestű nők) nézik a vízben visszatükröződő gyöngyházfényű templomot. Mielőtt az imaterembe vezető Újjászületés Ciklusának Hídjára lépnék a Nyomorultak a Pokolban című alkotás szorongatja lelkemet. A sok ég fele nyújtózkodó, koponyákkal szegélyezett, az utolsó szalmaszálba kapaszkodó, könyörgő kéz látványa fogad. Ady megrendítő sorai jutnak eszembe A kezek bábja című verséből: "Kezeket látok mindenütt, / Fekete raját a kezeknek".

A művész elképzelései mélyen rezonálnak Ady gondolatvilágával, még ha nem is ismeri őt. Az alkotó szavai szerint a kinyújtott kezek sokasága a korlátlan vágyakat szimbolizálja, míg az Újjászületés Ciklusának Hídja a boldogság felé vezető ösvényt jelképezi. Ezen az úton a kísértés, a kapzsiság és a vágyak elengedése által léphetünk át a hídon, hogy elérjük az uboszot.

Picit megtorpanok a vakító csillogás szikrázó fehér szobrai előtt, mert hirtelen elveszett a talaj a lábam alól, s nem tudom, hogy ténylegesen a mennyország kapujában állok-e? Hamarosan felocsúdom, mert sehol sem látom Szent Pétert, s ráébredek arra, hogy ez nem az én világom. Pontosabban nagyon is az, hiszen itthon vagyok ezen a Földön, bolygón, ahová születtem, csak idegen démonok vesznek körül, akik el akarnak csábítani. Bevallom, ez némileg sikerült is, így tovább bámulom ezt a csodát. Maga az uboszot egy hagyományos thai templom naga kígyókkal és háromszintes tetővel.

A nagyterem falain lángok táncolnak, és démonok árnyai vetülnek a freskókra, ahol olyan ikonikus figurák bukkannak fel, mint Harry Potter, Michael Jackson, vagy a Mátrix és a Terminátor karakterei. A történelem sötét pillanatait is megelevenítik előttünk: a World Trade Center ellen elkövetett merénylet, vagy az első atombomba ledobásának sokkoló jelenete. Az üzenet egyértelmű: az emberi természet sötét oldalával szembesülünk, hiszen a kapzsiság, a pazarlás és a végtelen vágy a pénz iránt lassan, de biztosan elpusztítja a Földet. Ezt a gondolatot hangsúlyozza a főépülettől nem messze található két pihenőhely: az arany és a fehér épület. Az arany a testi vágyakat, míg a fehér a lelket és a gondolatokat jelképezi, egyfajta ellentétpárrá állítva egymás mellé a materiális és szellemi értékeket.

A Wat Rong Szuea Ten, más néven a Táncoló Tigris Temploma, egy lenyűgöző építészeti alkotás, melynek megálmodója Putha Kabkeo, Koszitpipat tehetséges tanítványa. Ez a templom egy mesés zafírkék színben pompázik, amely aranyberakásokkal van díszítve. Kabkeo szerint ez a különleges kék árnyalat a bölcsesség és tisztaság szimbóluma, egyúttal Buddha tanításainak, vagyis a Dharma esszenciáját is megjeleníti. Az arany díszítőelemek a megvilágosodásra utalnak, így a templom nem csupán egy építmény, hanem egy spirituális üzenet is. Érdekesség, hogy ezen a helyszínen egykor egy régi templom állt, ahol tigrisek szabadon sétálgattak, ami még inkább indokolttá teszi a templom elnevezését. Az új, 2016-ra befejezett templom tiszteletben tartja ezt a hagyományt, így a Táncoló Tigris Temploma az új és a régi találkozásának színhelyévé vált.

Ha alaposabban megvizsgálom ezeket a különös kék lényeket, rájövök, hogy nem csupán kinnornok; farkuk nem tollakból áll, hanem pikkelyek borítják, és a végén halfarokra emlékeztetnek, tehát nagák. E vidéken a vizek isteneként tisztelik őket. A templom bejáratát hatalmas naga kígyók őrzik, míg az épület körül furcsa angyalszárnyas démonok vigyáznak a mély kék vízre, mint valami titkos kincsek őrzői. A kezükben tartott buzogányok – melyek Dharma oszlopként ismertek – csúcsán a Dharma kerék található, ami egyértelműen Buddha tanításainak három alapelvére utal: a tökéletességre, a meditatív koncentrációra és az erkölcsi fegyelemre.

Az imaterem tetőszerkezetének csúcsain hongsák állnak vigyázóan, mint élő őrök, akik mereven figyelik a tájat. Alattuk, mint egy hatalmas ékszerdoboz pántjai, csillogó arany nagák csúsznak le, ragyogásukkal varázsolva el a szemet. Az uboszot hátsó falán egy fehér Buddha-szobor áll, karjai abhajamudra pózban pihennek, mintha csak arra hívna bennünket, hogy engedjük el aggodalmainkat és szabadítsuk fel magunkat a félelmektől. Ez a szobor a templom mögött emelkedő, impozáns 20 méter magas sztúpára tekint, melynek csúcsán Buddha ereklyéi találhatók, szent tárgyak, amelyek a béke és a megnyugvás szimbólumai.

Amikor átlépek a nagyterem küszöbén, a meleg levegő az arcomba csap, és az utca lüktetése azonnal körülölel. Kicsit megroggyantam a hirtelen érkező valóság súlya alatt, de muszáj észbe kapnom: itt az idő, hogy elhagyjam a mese csodás világát. Gyorsan beszaladok egy közeli fagyizóba, hogy egy hűsítő fagyival enyhítsem a forróságot. De vajon milyen színű lehetett a fagyi, ami segített nekem visszatérni a valóságba?

Related posts