Aláírták a Tiszaújvárosban tervezett gázturbinás erőmű megvalósításáról szóló megállapodást - ÖKO-DRIVE.

Ezek alapján megindulhat az ország legnagyobb hatékonyságú nagyerőművének kivitelezési tervezése, beszerzése és építése - tájékoztatta az MVM Csoport az MTI-t.
A kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (CCGT) létesítésére és a gázturbinák hosszú távú karbantartására vonatkozó szerződést az MVM Csoport tagjaként az MVM Tisza Erőmű képviselői írták alá. A megállapodás a közbeszerzési eljárás győzteseivel, az olasz Ansaldo Energia és a török Calik Holding vállalatokkal jött létre.
Magyarországon másfél évtized szünet után végre új alaperőmű építése kezdődhet, amely kulcsszerepet játszik majd az ellátásbiztonság javításában és az energiaátmenet előmozdításában. Az új létesítmény segíteni fog a megújuló energiaforrások által termelt áram stabilizálásában, és hozzájárul az ország energiafüggetlenségének megerősítéséhez - nyilatkozta a közleményben Lantos Csaba energiaügyi miniszter az esemény kapcsán. A miniszter hangsúlyozta, hogy a két blokkból álló, összesen 1000 megawatt teljesítményű erőmű éves szinten körülbelül 7500 gigawattóra villamos energiát fog termelni a kereskedelmi üzem kezdetével. Az MVM Csoport vezérigazgatója kiemelte, hogy ez a projekt új fejezetet nyit a kelet-magyarországi energiatermelés történetében, hiszen a korábban leállított hagyományos erőmű helyett egy modern, rugalmas termelőkapacitás fog létrejönni.
A tiszaújvárosi erőmű tervei szerint a Paksi Atomerőmű kapacitásának közel felét képes lesz biztosítani. A projekt a már meglévő villamos hálózati csatlakozásra, a hűtővíz rendszerre és a közeli földgázforrásokra építkezik. A kedvező infrastruktúra révén jelentős impulzusokat adhat a térség gazdasági növekedésének – nyilatkozta Mátrai Károly, kiemelve, hogy az előzetes felmérések szerint a helyi lakosság túlnyomó része támogatja ezt a fejlesztési irányt.
Az új tiszaújvárosi erőmű közbeszerzési eljárásának előzetes eredményét februárban hirdették ki. Az eljárás 2023 augusztusában lépett be az aktív szakaszába, ahol az Energiaügyi Minisztérium (EM) korábbi tájékoztatása szerint a kivitelezési munkálatok várhatóan 3-3,5 évig fognak tartani. A CCGT-erőművek hatékonysága kiemelkedő, alacsony szén-dioxid-kibocsátás jellemzi őket, és teljesítményük rugalmasan alkalmazkodik a pillanatnyi energiafogyasztáshoz - emelték ki a szakértők.