Agyvérzés: rendkívül fontos, hogy figyeljünk arra, milyen ütemben jelentkezik a fejfájás!
Nem csak az lehet árulkodó, hogy pontosan hol fáj a fejünk, vagy hogy milyen kísérő tünetei vannak a fejfájásnak. Szaggató fejfájás, migrén esetén ezekre figyeljen, életmentő lehet!
A fejfájás különböző formáinak jellegzetes "mintázatai" lehetnek, amelyek sokat elmondanak a kiváltó okokról és a lehetséges kezelési módokról. Az orvosi diagnózis felállítását nagyban megkönnyíti, ha képesek vagyunk részletesen beszámolni arról, hogy mikor és milyen környezetben jelentkezett a fájdalom, valamint mennyi ideig tartott.
A fejfájás különböző típusaival kapcsolatban gyakran észlelhetünk meghatározott "mintázatokat". Fontos szempont lehet például, hogy mennyi idő alatt jelentkezik a fájdalom, illetve mennyi ideig tart egy-egy epizód. A diagnózis pontosabb meghatározásához hozzájárulhat az is, ha képesek vagyunk részletezni, milyen körülmények között lépett fel a fejfájás.
A tenziós fejfájás általában fokozatosan, szinte észrevétlenül kezdődik, majd egyre kellemetlenebb érzést vált ki, különösen a nap második felében. Gyakran délutánra érezhetjük, hogy a fejünk egyre feszültebb. Ennek hátterében több tényező állhat, mint például az éhség, a szomjúság, a stressz, a fáradtság, vagy akár a helytelen testtartás is. Ez a fejfájás legalább fél órán keresztül tarthat, de nem ritka, hogy akár napokig is elhúzódik, komoly kényelmetlenséget okozva.
A migrén kialakulása általában fokozatos folyamat, amely nem hirtelen következik be. A szakértők úgy vélik, hogy a legintenzívebb fájdalom megjelenése előtt gyakran egy hosszabb, figyelmeztető időszak következik be. Ez az előjelező szakasz akár néhány órát is eltarthat, de előfordulhat, hogy 1-2 napon keresztül is tart, jelezve, hogy a migrén közeleg.
Ezt követően egy rövidebb, maximum egy órás szakaszt, az aura szakaszát tapasztalhatják meg a migrénesek (az aura jelentkezhet látászavarok, furcsa fények vagy hangok formájában is). Az előrevetítő szakasz a migrénesek 60 százalékára, míg az aura nagyjából egyharmadukra jellemző. Maga a migrénes roham nagyjából 3-4 órától 3 napig is eltarthat.
A migrénes fejfájás kialakulásában rendkívül nagy szerepe van az úgynevezett triggereknek, melyek a legtöbbször jól meghatározhatóak: bizonyos ételek, italok (pl. a csokoládé, az alkohol vagy az érett sajtok), az időjárás változásai okozhatnak fejfájást, és a hölgyeknél igen jelentős a hormonok szerepe is. Gyakori például, hogy a menstruációt közvetlenül megelőző napokban, vagy a ciklus kezdetén, esetleg az ovulációkor fáj valakinek a feje.
A brutálisan kínzó cluster fejfájás hirtelen, figyelmeztetés nélkül tör rá az emberre, gyakran éjszaka, a legváratlanabb pillanatokban. Az ilyen rohamok általában 30 és 180 perc között tartanak, de az időtartamuk rendkívül változó lehet. Sok érintett arról számol be, hogy a fájdalom rendszerint ugyanabban az időpontban jelentkezik, mintha egy titkos órát követne, sőt, a hónapok és az évszakok váltakozása is hatással van a rohamok gyakoriságára. Az igazi rémálom abban rejlik, hogy ezek az extrém fájdalmakkal járó epizódok akár naponta többször is megjelenhetnek, vagy akár egy héten belül többször is visszatérhetnek, majd hirtelen eltűnnek, és akár egy évig is távol maradhatnak. Sajnos, a pontos előrejelzésük szinte lehetetlen küldetés.
A hirtelen, szinte villámcsapásként jelentkező fejfájás súlyos, akár életveszélyes állapotot is jelezhet. Ilyen esetekben a fájdalom percek, sőt akár másodpercek alatt rendkívül intenzívvé válik. Gyakran előfordul, hogy nem társul hozzá más figyelmeztető tünet. Ez a fejfájás típusa agyi vérzés, gyulladás vagy extrém magas vérnyomás jele is lehet, ezért sürgős orvosi beavatkozás szükséges.
Szintén nélkülözhetetlen az orvosi vizsgálat akkor, ha a fejfájás egyre sűrűbben jelentkezik, és nemcsak egyre gyakrabban fáj a fejünk, hanem a fájdalom szinte alkalomról alkalomra erősebb. Ez ugyanis akár agydaganatra vagy súlyos gyógyszer-mellékhatásra is utalhat. Szerencsére, nagyon ritka, hogy ilyen súlyos betegség álljon a fejfájás kialakulásának hátterében.
A migrénnel küzdő páciensek gyakran észlelik, hogy bizonyos tényezők kiválthatják náluk a rohamot. Akik még nem tapasztalták ezt, érdemes naplót vezetniük a migrénes epizódok körülményeiről, mivel ez segíthet azonosítani a kiváltó okokat. A triggereket széles spektrum jellemzi: a kialvatlanság, stresszes élethelyzetek, bizonyos ételek és italok, sőt egyes gyógyszerek is szerepet játszhatnak. Különösen nők számára fontos figyelni, hogy a szájon át szedhető fogamzásgátlók vagy hormonpótló kezelések nem okoznak-e fejfájást. Ha kiderül, hogy ezek a szerek összefüggésbe hozhatók a migrénnel, javasolt konzultálni nemcsak a neurológussal, hanem a gyógyszert felíró orvossal is, hogy szükség esetén gyógyszeres váltás történhessen.
A roham megjelenésekor a legtöbb páciens már tisztában van azzal, mi segíthet enyhíteni a szenvedést. Gyakran egy sötét és csendes környezetre van szükségük, ahol minimalizálni tudják a zavaró ingereket, hogy a lehető legkényelmesebb módon átvészeljék ezt a nehéz időszakot.