A vállalkozás nem csupán egy gyors futás, hanem egy hosszú távú kihívás.

A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége két izgalmas eseményt is szervezett a Gombaszögi Nyári Tábor keretein belül. A Restitetőn zajló találkozón lehetőség nyílt arra, hogy a „Vállalkozz okosan” program keretében az év legkiemelkedőbb felvidéki vállalkozói díjainak nyertesei bemutatkozzanak.
A beszélgetés során a vállalkozók személyes élményeiken keresztül osztották meg, miként formálták meg cégeiket, milyen kihívásokkal kellett szembenézniük, és mi hajtja őket a folyamatos fejlődés felé. Minden történet egyedi színt vitt a dialógusba, tükrözve a szenvedélyt és kitartást, amely szükséges az üzleti életben való boldoguláshoz.
A rendezvény célja az volt, hogy példaképeken keresztül inspirálja a felvidéki magyar közösséget a tudatos és sikeres vállalkozásépítésre.
A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége már hatodik alkalommal hirdette meg az "Év Vállalkozója" díjat, azonban az idei évben egy izgalmas, megújult formában, amelynek neve: "Vállalkozz okosan".
Iván Tamás, a szövetség elnöke kifejtette, hogy bemutatták az öt meghirdetett kategória győzteseit, akikkel beszélgetést folytattak mindennapi kihívásaikról, elért sikereikről és jövőbeli elképzeléseikről.
A verseny célja nem csupán a felvidéki magyar vállalkozók szakmai fejlődésének, kapcsolatépítési lehetőségeinek és tapasztalatainak gazdagítása, hanem az olyan egyedülálló teljesítmények elismerése is, amelyek révén a kiváló munkával, innovatív gondolkodással és közösségi értékek teremtésével kiemelkedő egyének hozzájárulnak a közösség fejlődéséhez.
Év Innovatív Vállalkozója díjat nyerte el a MADSPACE csapata, Asbóth Máté és Minárik Dávid! Az építészmérnöki tudásukkal felvértezett páros egy forradalmian új digitális keretrendszert alkotott meg, amely jelentős előrelépést jelent az ingatlanfejlesztési iparág számára.
Év Fiatal Vállalkozója: Orosz Előd, a Magella alapítója, aki a speciális munkagépek értékesítésére és innovatív üzleti megoldásokra fókuszálva építi fel dinamikusan növekvő vállalkozását.
Év Gazdája: Zlatý nektár - Csatlós Máté Eszter, aki a családi méhészet hagyományait ötvözve, szenvedéllyel alkotta meg különleges termékeit, amelyek mára egyedi márkává váltak.
Év Női Vállalkozója: Speed Line - Csizmadia Mária, aki Párkányból irányít egy sikeres nemzetközi szállítmányozási és logisztikai vállalkozást.
Év Családi Vállalkozása: Bott Pékség - Ifj. Bott Frigyes és felesége, akik Komáromban megnyitották a város első kovászos pékségét. Az általuk készített finomságok, mint a házias kenyerek és ínycsiklandó sütemények, a minőség és a hagyományos pékség művészetének tökéletes ötvözete.
A vállalkozói élet nem csupán a sikeres pillanatok, a kitűzött célok és az úttörő ötletek meséje. Gyakran elmaradnak a reflektorfényből azok a nehézségek, amelyekkel a vállalkozók szembesülnek: a mélypontok, a kiégés és az önbizalom megingása. Ezek a kihívások ugyanolyan fontos részei a vállalkozói útnak, hiszen a küzdelmek és a kudarcok is formálják a tapasztalatainkat és fejlődésünket.
A diskurzus résztvevői személyes élményeik révén világítottak rá arra, hogy a kudarc és a bizonytalanság elválaszthatatlan elemei a vállalkozói pályának.
Egy beszélgetés során többen is megosztották tapasztalataikat a vállalkozás növekedésével járó kihívásokról. Az egyik résztvevő kiemelte, hogy a cég fejlődésével párhuzamosan a túlterheltség is felütötte a fejét, ami elengedhetetlenné tette a feladatok hatékony delegálását és a középvezetői struktúra kialakítását. Egy másik vállalkozó a családi vállalkozás irányítása során, különösen a gyermek születését követően, komoly mentális kimerültséget tapasztalt. Az útja során végül a sport, egy tudatos életmódváltás és a vezetői szemléletmód átalakítása segítette őt abban, hogy újra rátaláljon a belső harmóniájára. Ráébredt arra, hogy nem a hibák hajszolására kell koncentrálni, hanem azok építő jellegű kezelésére, és fontos értékelni mindazt, ami már jól működik. Felmerült az is, hogy sokan a vállalkozásba való belevágás motivációjaként a szabadságot emlegetik, de hamar kiderül, hogy ez az elképzelés gyakran csupán illúzió. A vállalkozó könnyen saját cégének rabszolgájává válhat, hiszen a felelősség terhe sokkal nagyobb, mint ahogyan azt sokan előre gondolják. A kiegyensúlyozottság titka nem a tökéletesség keresése, hanem a bizalom kiépítése. Bízni kell a csapatban, és meg kell osztani a felelősséget, hogy közösen tudjanak előre lépni.
A panel legfőbb mondanivalója az volt, hogy a kudarc nem egy megalázó élmény, hanem inkább egy elengedhetetlen lépés a tanulás útján.
Ahogy az egyik résztvevő megfogalmazta: "Igazi vállalkozónak az számít, aki már átélte a kudarctól való félelmet." A visszajelzések, a vásárlói dicséretek vagy egy váratlan lehetőség mindig képesek újraéleszteni a lelkesedést – és új irányt mutatni, még akkor is, amikor az út mintha ködbe veszne.
Ez az őszinte, tapasztalatokkal teli beszélgetés emlékeztetett mindenkit: a vállalkozás nem sprint, hanem hosszú távú maraton, ahol nem a hibák elkerülése a cél, hanem az, hogy tanuljunk belőlük - és továbbmenjünk.
A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége rendezvényének másik inspiráló panelje a "Kezdj okosan - ötletből vállalkozás" címet viselte július 17-én. A fiatal generáció vállalkozói szemléletére és kreativitására irányították a figyelmet. A beszélgetést Marcinkó Adrián, a szövetség elnökségi tagja vezette.
A panel résztvevői, két tehetséges középiskolás csapat a iskolai keretek között dolgozták ki saját vállalkozási ötletüket, majd mutatták be azt a közönségnek.
A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjai, az Equimoon csapata - Czedli Krisztián és Gatyášová Edina - egy egyedi, fenntarthatóságra épülő vállalkozás koncepcióját mutatták be. Projektjük a lóápolás és a természetes alapanyagok összekapcsolására épül, különleges termékpalettával és tudatos márkaépítéssel.
A másik csapat, a Pozsonyi Magyar Tannyelvű Gimnázium (MTAG) diákjai - Noel Chu, Tóth Krisztián és Pagács Erik - figyelemre méltó ötletükkel, a "Cycle"-lal emelkedtek ki. Az elképzelésük célja a kerékpározás és a modern technológiai innovációk kombinálása. Fejlesztésük egy olyan rendszeren alapul, amely hozzájárulna a városi közlekedés fenntarthatóbb és hatékonyabb működéséhez.
A beszélgetés során a fiatalok nem csupán az ötleteik mögött álló motivációkat osztották meg, hanem betekintést nyújtottak abba is, milyen élményeket gyűjtöttek a csapatmunkában, a vállalkozási modell kidolgozásának folyamata során, valamint a prezentációs készségeik csiszolásában.
A panelek nem csupán ihletet nyújtottak a résztvevőknek, hanem megerősítették azt az érzést is, hogy a fiatal generációban óriási lehetőségek rejlenek – a jövő vállalkozói már most kezdenek körvonalazódni.