Brüsszel kritikus hangnemben bírálja a területalapú agrártámogatásokat - Világgazdaság


Az uniós javaslatcsomag a NAK és a MAGOSZ szerint elfogadhatatlan. A területalapú támogatások megszüntetésének súlyos társadalmi következménye lenne, nemcsak a gazdák számára.

Megkezdődött az uniós diskurzus a Közös Agrárpolitika jövőbeli átalakításáról. Az Európai Bizottság felkérte egy német bölcsészprofesszort és csapatát, hogy dolgozzanak ki kezdeményező javaslatokat. Meglepetésre azonban a munkálatok során egyetlen kelet-közép-európai gazdaszervezet sem kapott meghívást – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) szerdai nyilatkozatában.

Az uniós testület által tett javaslatok komoly aggodalmat keltenek a NAK és a MAGOSZ körében, akik lesújtónak értékelik az agrártámogatások 2027 utáni átalakítását. A tervezett intézkedések között szerepel a területalapú támogatások megszüntetése, valamint az állattenyésztés visszaszorítása, ami jelentős hatással lenne a magyar mezőgazdaságra. Ezen aggodalmak miatt a magyar szervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek, amely már eddig is 250 ezer aláírást gyűjtött össze a javaslatok ellen.

Ez a javasolt uniós intézkedés komoly kihívások elé állítja a gazdálkodókat.

A legfrissebb közlemény alapján a "Stratégiai Dialógus" nevű uniós javaslatcsomagban kiemelt figyelmet kap a területalapú támogatások megszüntetése. Ez a lépés azonban komoly aggodalmakat vet fel, mivel az uniós gazdák versenyhátrányba kerülhetnek a harmadik országok, például Ukrajna, Brazília és Marokkó mezőgazdasági termelőivel szemben. A támogatások eltörlése nem csupán a gazdák számának drámai csökkenéséhez vezethet, hanem súlyos társadalmi következményekkel is járhat, amelyek a vidéki közösségekre is negatívan hatnak.

A termelési költségek is rendkívülimértékben emelkednének a támogatások megszüntetésével, ami a fogyasztói árakat is emelné, de teret nyitna a jóval olcsóbb, de kétes minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból igencsak aggályosnak számító harmadik országokból származó élelmiszerek előtt is. Ráadásul a bizottság által felkért testület a húsfogyasztás csökkentését is egyértelmű célként jelölte meg, ami az állattartó gazdák adóterheinek növelésével járna, lerontva az ágazat kilátásait.

A tagállamok mozgásterének további szűkítése várható.

További probléma, hogy a javaslat az Európai Bizottság beavatkozási lehetőségét bővítené a tagállamok kárára, miközben a területalapú támogatások megszüntetése a gazdák adminisztrációs terheit is növelné, hiszen kevesebb támogatásért több bürokratikus előírásnak kellene megfelelni.

Related posts