A rendőrség álláspontja szerint nem minősül bűncselekménynek, ha egy újságírót életveszélyesen megfenyegetnek, míg az ügyészség másodszor is beavatkozott az ügybe.


Már kétszer is nekifutott a BRFK, hogy lezárja a Media1 főszerkesztőjének címzett, életveszélyes fenyegetések ügyét. A rendőrség azzal indokolta a zárásra tett kísérletet, hogy nem állt fenn bűncselekmény gyanúja, ám az ügyészség másodszor is elutasította ezt az érvet. Így a nyomozás kétségtelenül folytatódik a tavaly nyáron történt események kapcsán.

Lapunk, a Media1 főszerkesztője, Szalay Dániel, 2025. július 21-én, hétfőn kapott egy fontos ügyészségi határozatot. Ennek értelmében a Budapesti X. és XVII. Kerületi Ügyészség újra hatályon kívül helyezte a BRFK XVII. kerületi Rendőrkapitányság korábbi döntését, amely hónapokkal ezelőtt lezárta a főszerkesztőt érintő fenyegetések kapcsán indított nyomozást. Az ügyészség álláspontja szerint a rendőrségi határozat jogsértő volt, mivel a fenyegetések "bűncselekmény megállapítására alkalmasak".

A Media1 korábbi jelentése szerint Szalay Dániel 2024 júniusában, vagyis több mint egy évvel ezelőtt, súlyos fenyegetéseket kapott Magyar Péterrel kapcsolatos cikkei miatt, különböző platformokon. Az egyik fenyegető üzenet egy különös e-mail-címről érkezett szerkesztőségünk postafiókjába, amely már a címéből kifolyólag is aggasztó volt, hiszen a végződése ("@hereltdani.hu") egyértelmű utalást tett a kiherélésre. Az üzenetben például a következőket írták:

A szöveg átfogalmazása a következőképpen hangozhat: "Feltettelek a listámra, kicsi barátom, Fertő és Sopron emléke örökre megmarad. Szalay Dani és az édesanyád együtt fognak szembenézni a következményekkel, és a helyzetetek nem lesz éppen rózsás. A viselkedésed következményekkel jár, és ezt nem szabad elfelejtened."

Egy másik, szinte önállóan megfogalmazott gyűlöletmonológ a következőképpen fejezte ki magát:

"Magyar Péter basztatása után sürgősen eltakarodhatnál a jókúrva anyádba baba. Jól értetted te vajda seggnyalója. A picsádba belelépnék az öreganyád holdjárójával te retek firkász. (...) Majd csak figyelgesd, hova jutsz 😉 ha meg találkozunk, fogunk, de nem mostanában... Szétalázlak te gerinctelen szar ember 😉 dögölj meg minél előbb, az életed szenvedés lesz."

Ezekhez a kijelentésekhez viszonyítva szinte már szelídnek tűnt az a riasztó üzenet, amelyben az állt:

Kedves Dániel! Szeretném javasolni, hogy tartózkodjon M. Peti közeléből, mert könnyen bajba kerülhet! Kérem, figyeljen az egészségére! Kellemes napot kívánok!

A rendőrség kétszer is megpróbálta ejteni az ügyet - az ügyészség viszont kétszer is megfeddte őket emiatt

Szalay azonnal lépett, és feljelentést tett ismeretlen elkövetők ellen, azonban a rendőrség kezdetben nem indította el a nyomozást. Ezt a helyzetet 2024 szeptemberében az ügyészség felülvizsgálta, Szalay panaszának hatására, és hatályon kívül helyezte a rendőrség döntését, egyúttal utasította őket a nyomozás megkezdésére.

A rendőrök ezután végre kihallgatták Szalayt, és azt ígérték: megpróbálják kideríteni a fenyegető üzenetek küldőinek kilétét a fenyegetések technikai adatai alapján. Szalay úgy gondolta, most már végre semmi akadálya, hogy a rendőrök elkapják a fenyegetőket, hiszen a rendőrség is ezt ígérte neki, miután az ügyészség megfeddte a nyomozókat, hogy nem kezdték el azonnal a nyomozást.

Hónapok elteltével, 2025 januárjában a BRFK újabb határozatot hozott, amelyben bejelentette, hogy az ügyet véglegesen megszüntetik, mivel álláspontjuk szerint a cselekmény "nem bűncselekmény". Ennek következtében Szalay ismét panaszt nyújtott be az ügyészségen, kifogásolva, hogy a rendőrség másodjára is elutasította a nyomozást, holott az ügyészség korábban már megállapította, hogy jogsértő volt a nyomozás elmaradása.

A legújabb ügyészi határozat alapján a rendőrségi döntés megváltozott. Az ügyészek megállapították, hogy a rendőrség nem csupán helytelenül értékelte a helyzetet, hanem "érdemi vizsgálat nélkül" zárta le az ügyet, figyelmen kívül hagyva egy korábbi ügyészi utasítást, amely már korábban is világossá tette, hogy nyomozásra van szükség.

Az ügyészség reakciója a második panaszra nem éppen a sürgősségről tanúskodik. Szalay még 2025 januárjában tette le a második panaszát, ám a válaszra több mint fél évet kellett várnia. A 2025. július 18-i keltezésű dokumentumot most hétfőn vette át. Ez különösen figyelemre méltó, mivel egy életellenes bűncselekmény esetén alapvetően elengedhetetlen lenne a gyors és hatékony rendőri fellépés.

Ahogy az alábbi dokumentumban is jól látható, az ügyészség másodszor is megsemmisítette a rendőrség döntését, és egyértelműen megállapította, hogy a rendőrségnek további lényeges nyomozási intézkedéseket kell végrehajtania.

Az ügyészség álláspontja szerint a Szalay részére megküldött üzenetek potenciálisan a Büntető Törvénykönyv 222. § (2) bekezdés a) pontja alá tartozó, személy elleni erőszakos cselekménnyel való fenyegetés formájában megvalósuló zaklatás vétségének minősíthetők. Ennek következtében az eljárás megszüntetését törvénysértőnek ítélik.

Sajnálatos módon, egyre többféle eszközzel igyekeznek elhallgattatni lapunkat, legyen szó különböző egyénekről, érdekcsoportokról vagy vállalatokról.

A Media1 főszerkesztőjét súlyos fenyegetések érték, melyek közvetlenül kapcsolódtak újságírói tevékenységéhez és publikációihoz. Ez a jelenség nem csupán egy kirívó eset, hanem rávilágít arra, hogy a hazai sajtószabadság helyzete már amúgy is aggasztó állapotban van a magyar médiapiacon.

Lapunk korábban is határozottan kiállt amellett, hogy a megfélemlítő célzatú fenyegetések nem maradhatnak következmények nélkül - különösen annak fényében, hogy az Európai Unió területén, például Máltán és a szomszédos Szlovákiában már újságírókat célzó merényletek is történtek, és a Media1-et nemcsak fenyegetések, hanem például súlyos túlterheléses támadások (DDoS) is érték, amelyek miatt szervereinket egy másik EU-tagállamba kellett átköltöztetni. Emellett portálunkat visszaélésszerűen különféle jogi perekkel, SLAPP eljárásokkal is próbálják elnémítani Magyarországon.

Bűnözők és különös karakterek a Media1 világában

A Media1 2023-ban kénytelen volt feljelentést tenni a lapját ért kibertámadások miatt. Mivel a rendőrség kezdetben nem tudott eredményeket felmutatni, és a támadások továbbra is folytatódtak, a szerkesztőség úgy döntött, hogy saját kezébe veszi az ügyet, és csapdát állít a "Hano" néven ismert támadónak. Ennek következtében 2024 januárjában a Media1 olyan nyomozati információkat juttatott el a Nemzeti Nyomozó Iroda Kibervédelmi Osztályához, amelyek lehetővé tették a támadó azonosítását, beleértve az internetszolgáltatóját is. A közelmúltban a rendőrség sikeres házkutatást végzett a 23 éves budapesti hacker lakásán, ahol informatikai eszközökön találtak bizonyítékokat a kibertámadásokkal kapcsolatban.

Reméljük, hogy a DDoS-támadásokhoz hasonlóan az életveszélyes fenyegetések ügyében is sikerül kézre keríteni az elkövetőket. Most, hogy az ügyészség másodjára is bírálta a rendőröket, amiért nem voltak hajlandók nyomozni, talán végre mozgásba lendül a helyzet. A nyomozás eredményes lehet, hiszen a Media1 már rendelkezik az egyik fenyegető nevéről és fényképéről, míg a másik esetben technikai azonosítóadatokat is sikerült megszerezni. Az elmúlt évben bőven adódott volna lehetőség a tettesek elfogására, ha a rendőrség az ügyészség utasításait követve valódi lépéseket tett volna, ahelyett, hogy a nyomozás szabotálásával foglalkozott volna.

Related posts