Karácsony, aki a jogállamiság védelméért harcol, a törvényellenes helyzet közepette szabadságra készül. - PestiSrácok


Karácsony, aki elkötelezett a jogállamiság mellett, úgy döntött, hogy szabadságra megy, miközben a törvényellenes állapot még mindig fennáll. Ez a lépés Füzesy Fanni számára 2025. február 27-én válik aktuálissá.

Teljesen érthető, hogy a hosszú és megpróbáltatásokkal teli hetek, hónapok után minden dolgozó embernek jár a pihenés - sőt, elengedhetetlen is ahhoz, hogy a munkáját friss és tiszta fejjel tudja folytatni, a tőle elvárt minőségben. Fővárosunk vezetője, Karácsony Gergely sincs ezzel másként. Azt látjuk, hogy Budapest irányítójaként - "kivételes tudását és szakértelmét" igénybe véve - milyen sokat, vagy éppen ellenkezőleg, mennyit nem tesz a budapesti lakosokért, miközben a reggel tíz órát lazán otthoni kávézgatásával tölti.

Lépjünk vissza a valóság talajára, ahol Karácsony Gergely gyakran harcol saját hibáival és ellentmondásaival. A 2024-es választások után az új önkormányzati ciklus elindulása nem éppen zökkenőmentesre sikerült. A főpolgármester kényelmes többsége, amely addig szilárdnak tűnt, hirtelen megingott, és ennek következtében már nem tudja olyan könnyedén átnyomni javaslatait vagy terveit - legyenek azok akár szakmai szempontból gyengék, akár csupán marketingfogások. Az új helyzetben főpolgármesterünknek a főpolgármester-helyettes választásnál is éreznie kellett, hogy az akarat nem mindig érvényesül.

Karácsony Gergely, a főpolgármester, régi harcostársát és egykori főpolgármester-helyettesét, Kiss Ambrust, valamint volt kihívóját, Vitézy Dávidot, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjét tervezte helyettesének javasolni. Ez utóbbi lépés nem csupán politikai szempontból indokolt, hanem jogszabályi kötelezettségek miatt is. Azonban, mivel egyik jelölt sem tudta volna elnyerni a szükséges támogatást, Karácsony végül úgy döntött, hogy nem terjeszti elő a javaslatot. E taktikai lépés meghiúsulása után a főpolgármester elállt attól a tervtől, hogy Kiss Ambrust ismét helyettesének nevezze ki. Így, bár kissé sértődötten, de gyorsan és határozottan döntött arról, hogy Kisst a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójává nevezi ki. A történet azonban nem zárult le úgy, ahogyan azt sokan remélték volna; a jelenlegi közgyűlési és szakbizottsági ülések nem éppen a mesék varázslatos világát idézik, sokkal inkább a tragikomédia keserédes színpadára emlékeztetnek.

A Fővárosi Kormányhivatal aktívan lép közbe.

Budapest Főváros Kormányhivatala, mint a Főváros törvényességi felügyeletét ellátó szerv tavaly novemberben fel is szólította a Karácsony Gergely vezette önkormányzatot, hogy szüntesse meg a jogszabályellenességet és a Közgyűlés válasszon főpolgármester-helyettest. A jogszabály ezzel kapcsolatban úgy rendelkezik, hogy az alakuló, vagy azt követő ülésen a főpolgármesternek javasolnia kell a közgyűlés tagjai közül valakit, aki ha kell, helyettesíteni tudja. Ha ez nem sikerül, akkor a BFKH főispánja jelölheti a személyt. Végül Karácsony taktikai érzéke kevésnek bizonyult ennek az egyébként nem túl nehéz feladatnak a meglépéséhez. Mivel a fővárosnak hónapok óta nem sikerült ezt a mulasztást pótolni - a kormányhivatal törvényességi felhívása ellenére sem - a BFKH decemberben bírósághoz fordult annak érdekében, hogy megszüntesse a főváros törvényellenes működését. De, ez még mindig nem a karácsonyi történet vége: mert a mi főpolgármesterünket nem olyan fából faragták ám, aki a szívéhez kap attól, hogy a kormányhivatal pert indított a Főváros ellen, mély levegőt vesz és bejelenti, hogy akárhogy is van ez, de ő már pedig elmegy szabadságra. És nem csak pár nappal tervez, hanem egyből belecsap a lecsóba, és máris nagyvonalúan javasol magának összesen 44 napot, azaz másfél hónapot.

Addig is, mi történik a főváros ügyeivel? – jogosan merül fel a kérdés. Az biztos, hogy sem Karácsonyt, sem pedig azokat a képviselőket nem tűnik, hogy különösebben foglalkoztatná, akik támogatták a főpolgármester szabadságra vonulását.

Sára Botond, a BFKH főispánja a főpolgármester szabadságolására vonatkozó javaslat megszavazásával kapcsolatban így nyilatkozott:

A jogszabály nem véletlenül stipulálja, hogy a főpolgármesternek legalább egy helyettesét kell választania a közgyűlés tagjai közül. Ennek a szabályozásnak az az alapja, hogy ha a főpolgármester távol van, például egy közel két hónapos szabadság alatt, akkor valakinek át kell vennie a napi operatív döntések felelősségét. Ez a személy felelős a szükséges kötelezettségvállalások aláírásáért is, amelyek elengedhetetlenek a város mindennapi működésének zökkenőmentes fenntartásához.

A főispán hangsúlyozta, hogy

Nem véletlenül fordultunk bírósághoz, hiszen szeretnénk ezt a jogellenes és a város működését veszélyeztető állapotot mielőbb megszüntetni. Továbbra is fennáll a kérdés, amennyiben Karácsony Gergely idén közel két hónapra elmegy szabadságra, hogyan fog működni Budapest.

Karácsony Gergely, aki számtalanszor kifejezte, mennyire fontos számára Budapest és a budapestiek, most, hogy a jogszabályok nem állnak az útjában, "jó" városvezetőként távozik munkahelyéről, hogy pihenőt vegyen ki. Ám a főpolgármester, aki állítása szerint elkötelezett az igazságosság, a lelkiismeret és a jogállamiság iránt, képtelen betartani egyik legfontosabb jogi kötelezettségét: a főpolgármester-helyettes javaslását, akinek a többség támogatását élvezi. A helyzet pikantériája, hogy ha hű szövetségesét, Kiss Ambrust nem tudja helyettesként megválasztatni, akkor – hogy Kiss mellett maradhasson – a főigazgatói posztot kapta meg, ami mindkettőjüknek kedvező megoldás, kivéve a fővárosi lakosok számára. Ők ugyanis továbbra is egy olyan vezető irányítása alatt állnak, aki tudatosan fenntartja a törvényellenes helyzetet azzal, hogy még mindig nincs olyan helyettese, aki a főpolgármester távollétében át tudná venni a jogköröket.

Vezető kép: Hatlaczki Balázs / PS - egyedülálló perspektíva a látottak mögött.

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témákBFKHFővárosi ÖnkormányzatKarácsony GegrelyKiss AmbruskormányhivatalközgyűlésSára BotondVezető

Related posts