A magyar lakosság körében a globális felmelegedés és a klímaváltozás jelenti a legnagyobb aggodalmat.


Egy friss közép-európai kutatás eredményei szerint a magányosság kérdése iránti aggodalom meglehetősen alacsony szintet mutat.

A CEPER, piackutatással foglalkozó vállalat, átfogó felmérést végzett a Közép-Európában élők félelmeiről és aggodalmairól. Az adatok azt jelzik, hogy Magyarországon a klímaváltozás és a globális felmelegedés jelenti a legnagyobb kihívást az emberek számára. Érdekes módon ezek a környezeti problémák szomszédos országokban, például Horvátországban és Szerbiában is kiemelt aggodalomra adnak okot.

A megkérdezettek 1-től 5-ig értékelhették egy skálán, hogy egyáltalán nem félnek, vagy nagyon félnek valamitől, a felsorolt témák között megtalálhatók voltak a megélhetési nehézségek, migráció, korrupt politikusok, egy közeli országban lévő háború, halál, terrorizmus, világjárvány, mesterséges intelligencia és a magányosság is.

A legfrissebb Félelem-Barométer adatai szerint a magyar lakosság körében az utolsó helyen szereplő félelem az, amit a legkevésbé tartanak aggasztónak.

Nem okozott meglepetést az adatok elemzésekor, hogy a geopolitikai feszültségek, különösen az orosz-ukrán konfliktus tovább növelte a szorongást a régióban. A közeli országban zajló háború miatti aggodalom folyamatosan nő: 2020-ban a válaszadók 27%-a jelölte meg ezt az egyik legnagyobb aggodalmaként, 2021-ben 31%-ra nőtt, idén a válaszadók közel fele számolt be jelentős aggodalmáról e fenyegetés miatt - írják a kutatás összefoglalójában.

Különös, hogy Észak-Macedóniában a gazdasági nehézségek vezetik a félelmek rangsorát kiemelkedően magas, 3,86-os félelemindexszel. Hasonló tendencia figyelhető meg Romániában és Lengyelországban, ahol szintén a gazdasági bizonytalanság meghatározó.

Az is kiderült, hogy a nők jobban félnek a háborútól, ebben a kategóriában a nők átlagos indexe 3,39, míg a férfiaké 2,99. A fiatalok leginkább klímaváltozás miatt aggódnak: a 18-29 éves válaszadók átlagos félelemindexe 3,15, ami lényegesen magasabb, mint az idősebb korosztályoknál, akik jobban aggódnak inkább a korrupció miatt.

A CEPER összefoglalója szerint a közvélemény-kutatás a közép-európai térség tizenkét országában zajlott. Az érintett államok között találjuk Ausztriát, Bulgáriát, Csehországot, Észak-Macedóniát, Horvátországot, Lengyelországot, Magyarországot, Montenegrót, Romániát, Szerbiát, Szlovákiát és Szlovéniát. Az adatgyűjtés idén ősszel valósult meg, országonként ezer válaszadó bevonásával.

Related posts