A demencia korai jelei között szerepelhet egy érdekes és figyelemfelkeltő tünet, amely alvás közben mutatkozik meg. Ez a jelenség sokszor észrevétlen marad a közvetlen környezet számára, hiszen az érintett személy tudatán kívül zajlik. Az alvás során bekö


A demencia korai tünetei néha még álomországban is megjelenhetnek.

A demencia világszerte sok embert érint, és a legnagyobb kihívást gyakran az jelenti, hogy a betegség korai jeleit nem ismerjük fel időben. Pedig rendkívül fontos lenne a korai diagnózis, hiszen jelenleg nincs olyan gyógymód, amely visszafordíthatná a már kialakult demenciát. Ezért kiemelten fontos, hogy figyelmesen kövessük a betegség első tüneteit, mivel ezek akár évekkel a diagnózis előtt is megjelenhetnek. A szakértők rámutattak, hogy bizonyos alvási szokások is árulkodó jelek lehetnek, és most részletesebben is bemutatjuk, mire érdemes figyelni!

Egy kanadai tanulmány kimutatta, hogy azok esetében, akik álmukban - a REM fázis idején - kapálóznak, ütnek és rúgnak 80, de akár 100 százalékkal is nagyobb a neurodegeneratív rendellenességek, például a demencia vagy a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. A REM az alvásidő nagyjából egynegyedét teszi ki, ebben a fázisban a szemhéjak gyorsabb mozgása tapasztalható, ez idő alatt jelenhetnek meg az álomképek is. Azok viszont, akik ebben a szakaszban intenzíven mozognak, REM alvási viselkedészavarban szenvednek, ez pedig a demencia egyik korai jele is lehet. Egy másik kutatás tanúsága szerint egyébként túl rövid REM fázisok is növelhetik a neurodegeneratív betegségek kockázatát.

Persze ez így nagyon ijesztő lehet, természetesen egyből nem is kell a legrosszabbra gondolni. Viszont, ha rád tényleg jellemző az éjszakai kapálózás, akkor a biztonság kedvéért jó ötlet lehet felkeresni a háziorvosod, aki elküldhet aztán egy alaposabb kivizsgálásra. A demencia korai észlelése és kezelése segíthet enyhíteni a tüneteket, valamint lassíthatja a betegség előrehaladását. Mindez azt is jelenti, hogy az érintettek tovább élhetik az életüket önállóan.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás fontos szerepet játszhat a demencia kockázatának csökkentésében. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a leveles zöldségek, a tenger gyümölcsei és a diófélék rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni ezt a félelmetes betegséget. Ezek az élelmiszerek gazdag forrásai a vasnak, amelynek hiánya, valamint a vashiányos vérszegénység összefüggésbe hozható a demencia fokozott kockázatával. Éppen ezért érdemes figyelmet fordítani az étrendünk megválasztására, hogy támogassuk agyunk egészségét.

Related posts