376 millió forint támogatást kapott egy szlovákiai szervezet a magyar államtól, ám egyelőre nem áll rendelkezésre információ arról, hogy a pénz milyen célokra lett felhasználva.


Tavaly 270 millió, idén 106 millió forintot kapott a Bethlen Gábor Alaptól egy szlovákiai magyar szervezet, a ProRegia Cultura, hogy közvélemény-kutatásokat készítsen Dél-Szlovákiában, írja a Napunk. A szlovákiai lap megpróbált utánajárni, hogy mire költötték el a pénzt, de hosszas keresgélés után sem találtak senkit, aki látta volna a munka eredményét, a szervezet hivatalos székhelyén pedig egy nyugdíjasklub működik. Két év alatt tehát 376 millió forintot költött a magyar adófizetők pénzéből a határon túli magyarok támogatásait osztó Bethlen Gábor Alap a szervezetnél úgy, hogy nincs nyoma annak, mire ment el a pénz.

A ProRegia Cultura az idei évben a legnagyobb támogatásban részesült szlovákiai intézmények közé tartozik, habár eddig alig kerültek nyilvánosságra tevékenységeik részletei. A Napunk című lap januárban számolt be először a 2022 augusztusában alapított szervezetről, amely már néhány hónappal a megalakulása után sikeresen pályázott a BGA-nál, jelentős összegű támogatást nyerve. A BGA határozatának mellékletéből kiderül, hogy a 2024-ben kifizetett 106 millió forint célja a "szervezet szakmai programjának támogatása", de a konkrét programról eddig nem érkeztek további információk.

Németh László, az egyesület vezetője a lap megkeresésére elmondta, hogy 2023-ban és 2024-ben körülbelül egymillió eurót fordítottak közvélemény-kutatások készítésére, amelyek alapján egy kiadványt is létrehoztak. Ezt a kiadványt azonban nem tudta megküldeni a Napunknak, mivel nem emlékezett a címére, csupán annyit osztott meg, hogy több száz magyarlakta település polgármesterének eljuttatták. Állítása szerint a kutatási eredményeket nagyobb szlovákiai magyar médiáknak is továbbították. (Németh a Napunk informátorai szerint jó kapcsolatban áll Forró Krisztiánnal, a Magyar Szövetség akkori elnökével. Forró a Napunknak megerősítette, hogy a ProRegia Cultura támogatta őt az aláírásgyűjtésben, hogy részt vehessen az idei tavaszi elnökválasztáson.)

A Napunk tíz dél-szlovákiai település önkormányzatát kereste meg, hogy kiderítse, voltak-e már kapcsolatban a ProRegio Cultura kiadványával. A megkeresett települések között városok és falvak egyaránt szerepeltek, valamint polgármesterek, akik a Magyar-Szövetség vagy más pártok színeiben indultak, különböző szlovákiai régiókból: nyugatról, középről és keletről. Érdekes módon, a ProRegio Cultura közvélemény-kutatásokról szóló könyvét egyik polgármester sem ismerte.

A ProRegia Cultura hivatalos bejegyzése Szepsiben található, azonban a Napunk cím alatt egy családi házra bukkantunk, amely jelenleg a város Nappali Foglalkoztató Központjaként funkcionál, amit a helyiek gyakran nyugdíjasklubnak neveznek. Ez az ingatlan a város tulajdonában áll, és az önkormányzat üzemelteti.

Hat szlovákiai magyar intézmény a ProRegiánál is jelentősebb támogatásban részesült a BGA-tól: ilyenek az SJE, a DAC Akadémia, a Komáromi Fociklub akadémiája (KFC), a borsi Rákóczi-kastély, a Ma7 hírportál és a Csemadok.

A Bethlen Gábor Alapon keresztül 81 milliárd forintnyi "nemzetpolitikai célú" támogatást osztott szét határon túli szervezetek között a magyar kormány tavaly, a pénzek nagy részét nem nyílt pályázatokon, hanem egyedi döntések alapján osztották ki.

Related posts